V rámci projektu 4–Europe se ve dnech 4. až 11. července sejdou studenti čtyř zemí v podkrkonošském městě. Jejich společným zájmem je ochrana kulturních památek v zemích napříč Evropou. Týdenními aktivitami studentů v Trutnově projekt po předchozích setkáních v německém Lohfeldenu, španělském Alcalá la Real a rakouském Bergu im Drautal vyvrcholí. V závěrečné fázi se účastníci zaměří na tématické sjednocení aktivit a na společné řešení, které pak budou prezentovat zástupcům radnic.

Aktéři mezinárodního setkání, financovaného letos dotací z programu EU Mládež v akci, se tento týden sešli na koordinační schůzce, aby dohodli program. „Gymnazisté chtějí společně s kamarády ze tří evropských měst porovnávat způsoby ochrany památek v jednotlivých zemích a najít cestu, jak současný stav zlepšit. Během setkání se zaměří na aktivity, vedoucí k záchraně barokního areálu v Kuksu, zvláště Braunova betléma. Studenti se seznámí se současným stavem této jedinečné památky, osloví odborníky i veřejnost. Z načerpané inspirace pak budou těžit v tvůrčích dílnách, které pro ně přichystal tým lektorů,“ přiblížil profesor gymnázia Jaroslav Dvorský. Dokončení ze str. 1:

„Dotace, kterou jsme na uskutečnění projektu získali, je velkorysá, činí zhruba třináct tisíc eur. Částka pokryje náklady na všechny aktivity, které jsou pro pobyt studentů připraveny,“ řekla vedoucí oddělení pro styk s veřejností města Trutnova, Veronika Svobodová.

Gymnazisty čeká velmi nabitý týden. Těžištěm jejich práce budou tématické workshopy. Nastoupí do tvůrčích dílen podle svých zájmů. Budou se zabývat keramickou tvorbou a výtvarnými technikami, tancem, divadlem a počítačovou grafikou. Společným tématem pro tvorbu se stanou prožitky a emoce, načerpané při návštěvě Kuksu. Pomoc studentům poskytne Základní umělecká škola v Trutnově, a to zapůjčením svých prostor a účastí odborných lektorů. Spolupracovat na projektu bude též Galerie města.

Kromě společné práce si středoškoláci najdou čas i na relaxaci ve volnočasových aktivitách, navštíví také Prahu a vystoupají na nejvyšší českou horu Sněžku. Veškerou činnost i její závěry zadokumentuje kamerou skupina úspěšných filmařů, studentů trutnovského gymnázia. Prezentace dokumentu je v Čechách zajištěna při několika příležitostech. „Film promítneme při Dnech evropského dědictví a při Svatohubertských slavnostech na Kuksu. Uvidí ho také studenti zdejšího gymnázia při plánovaných besedách s účastníky projektu. A odvezou si ho i zástupci jednotlivých zemí,“ dodala Veronika Svobodová.