„Jedu do Špindlerova Mlýna, kde se setkám s ostatními hasiči a odtamtud vyrazíme na Petrovu boudu. Nevím ale, jak rychle budeme úspěšní,“ uvedl. Podle Halouzkových slov může vyšetřování příčin pondělního požáru, který dvě stě let starou stavbu zapsanou na seznam památek zcela zničil, trvat hodinku, ale také čtyři. „Záleží především na tom, jak se bude dařit speciálně vycvičenému psovi na vyhledávání hořlavin, který přijede z Pardubického kraje. Normálně by dorazil pes z Hradce Králové, ale tamní psovodi mají dovolenou, tak nám vypomohou kolegové,“ vysvětlil.

Vyšetřovatelé a kriminalisté jedou na místo události s konkrétním cílem. „Chceme zjistit, zda byla při zapálení použita hořlavá kapalina. O úmyslném zapálení není žádný pochyb, což jsem řekl hned první den požáru. Technickou závadu, samovznícení nebo nedbalostní jednání vylučuji, úmysl je zcela jasný. Potřebujeme to ale potvrdit tím, že najdeme hořlavou kapalinu, která byla použita při zapálení, aby zvýšila intenzitu požáru a hoření,“ poznamenal Halouzka, který podotkl, že si nepamatuje, že by byl nějaký požár v regionu tak mediálně sledovaný.

Kromě vyšetřovatelů budou na Petrově boudě také další hasiči, kteří budou odklízet trosky.

„Postupně budeme se psem procházet sutiny a pokud nezachytí iniciátor, budeme jednotlivé vrstvy, které dosahují od 50 centimetrů do 1,5 metru, odklízet. Tím se budeme dostávat níž a níž k podlaze,“ nastínil postup prací vyšetřovatel a dodal: „Vzorky, které pes označí, odebereme. Technik je potom odešle na odbor kriminalistiky a expertíz, kde je převezme chemik. Výsledky budeme znát tak do týdne.“

Připomeňme, že vyšetřování požáru Petrovy boudy mělo začít již v úterý 2. srpna. Kriminalisté a vyšetřovatelé jej však museli o dva dny odložit, protože se ukázalo, že sutiny stále nejsou dostatečně vychladlé, aby se do požářiště mohlo vstoupit.