Modely kolejišť, lokomotiv, vagonků i celých vlakových souprav tradičně zaplnily halu Základní školy Rudolfa Frimla. Se zahájením podzimních prázdnin tak dostali milovníci železniční problematiky inspiraci, kam zajít za poučením i zábavou.

Deset kolejišť prezentují modeláři z Čech a pět z Německa. Velký zájem poutá obrovské Lego kolejiště obklopené zmenšeninami městské scenérie, které dominuje ruské kolo. „To je nádhera, skoro jako ve skutečnosti," nadšeně komentoval dokonale propracované projíždějící soupravy po kolejištích zhruba desetiletý kluk, zatímco táta v duchu počítal, kolik ho bude tahle inspirace stát peněz. A že nejde o lacinou záležitost, potvrdili i členové Klubu železničních modelářů v Trutnově, kteří při zahájení výstavy zavzpomínali na pětačtyřicet let činnosti. Zvláště pak zakladatel klubu a jeho dlouholetý předseda Jiří Beran, přezdívaný Dědek. Tomu za práci s dětmi poděkovali kolegové, zástupci Střediska volného času i vedení Trutnova.

Právě město se kromě dalších sponzorů snaží aktivity pro naplnění volného času dětí podporovat. „Kdo si hraje, nezlobí. Přilákat dnes děti k něčemu jinému než je počítač, je čím dál těžší. Žijeme v době virtuální reality. Modelářství však je realita a jsem moc rád, že váš klub přestál všechny obtíže a stále funguje," řekl na zahájení výstavy mimo jiné starosta Ivan Adamec.

Vláčky táhnou malé i dospělé návštěvníky. Hitem je Lego

Nejen vláčky, kolejiště a lokomotivy, ale také zajímavé parní modely a modely letadel od polských kolegů ze Swidnice mohou až do 1. listopadu sledovat v hale ZŠ Rudolfa Frimla návštěvníci. I když obrovské kolejiště Lego letos expozici Klubu železničních modelářů dominuje a poutá svou dokonalostí pozornost většiny příchozích, ti, kteří si někdy vyzkoušeli vyrobit model vlastníma rukama, nedají dopustit na mravenčí práci modelářů. Například vystavovatelé z České Skalice v úterý předváděli, jak mají zdigitalizované ovládání svých kolejišť. Když chtějí, aby vlaky zahoukaly, stačí jen posunout tou správnou páčkou na manuálu. „Musím říct, že i díky tomu nám narůstá počet zájemců o modelářskou činnost," svěřil se Oldřich Karlíček, který kroužek vede. Před deseti lety jsme začínali se šesti dětmi, jen za poslední dobu jejich počet narostl o šestadvacet. To mě těší," dodal modelář s tím, že financovat si vše musí sami, protože jejich kroužek nikdo nezaštiťuje. „A polovina z našich členů jsou kupodivu děvčata. Baví je tvořit krajinky na kolejišti. Na tom se doslova vyžívají," smál se Oldřich Karlíček z České Skalice.