Jak ukázaly nedávné průzkumy, ve věku od sedmi do deseti let je u nás obézních 7,5 procenta dětí, ve věku deset až čtrnáct let šest procent.
Proto také lékaři stále častěji dětem předepisují diety, rodičům radí, jak se mají k dětem chovat, co má být na jídelníčku. Podle předsedy Společnosti pro výživu Petra Tláskala je problém tak závažný, že byl letos v České republice vůbec poprvé vyhlášen Den boje proti dětské obezitě, který připadl na 25. května.
„Rok od roku se zvyšuje počet dětí s nadváhou i s obezitou. Ale čemu bychom se měli divit, když si vybírají nevhodná jídla. Není to přitom záležitost dětí samotných, ale záleží na jejich rodičích. Ti napřed vodí děti na hamburgery nebo hranolky do Mc Donald`s a podobných zařízení s rychlou obsluhou. Přidají jim ještě sladké pití a později se diví, že dítě nic jiného vlastně ani nezná,“ povzdechla si Eva Svobodová, praktická lékařka pro děti a dorost z Hradce Králové – Pražského Předměstí.
„Děti si na sladkosti a nevhodnou skladbu jídla brzy zvyknou. Nejhorší je, že snídaně z velké většiny odbývají, oběd dostanou ve školní jídelně a ta již příliš nezachrání, ale především jim maminka obvykle podstrojuje a připravuje doma vydatnou večeři. Přidejte k tomu, že nepijí bylinné čaje, ale sladké limonády. Ve školních automatech si také děti stěží koupí mrkev či kedlubny, to spíš sladkosti. A výsledek? Nadváha a obezita,“ doplnila praktická lékařka. Jak dodala, dětem také chybí pravidelný pohyb. Prim u nich hrají televize, DVD či počítač.
„Vidím to na dětech ze tříd, které se tu střídají. Některé jen s obtížemi dokážou udělat obyčejný kotoul. Míčové hry je otravují. Běh či skok do dálky nebo výšky? O tom raději nehovořit. Někdy je to až k pláči. Jen mne udivuje, že například dívky ze sedmých a vyšších tříd se svou váhou nic nedělají, přece jen se v tom věku již chtějí líbit. Často se jim ostatní také kvůli nemotornosti smějí,“ řekl nám jeden z hradeckých učitelů tělesné výchovy, který nechtěl být jmenován.
Drahomíra Považanová