Díky třinácti kilometrům nového potrubí se nejen zlepší zásobování města pitnou vodou, ale vyřeší se i problémy s její kvalitou. Místní zdroje, jejichž problém byl mimo jiné i v zamrzání, jsou totiž převážně nekvalitní.

Nový přivaděč má být pro město a okolí jediným přívodem pitné vody. Zatímco trvalých obyvatel má Harrachov jen sedmnáct set, v sezoně se počet lidí, kteří potřebují pitnou vodu, zvyšuje díky rekreantům až na deset tisíc.

Výstavba přivaděče vyšla na téměř 108 milionů korun. Stavba se tak oproti původní představě devadesáti milionů prodražila. „Technickým problémem číslo jedna, který znamenal částečné zdržení na některých úsecích, byl výskyt bloků zdravé prokřemenělé žuly. Řešili jsme proto operativně nasazení různých typů takzvaných skalních fréz,“ uvedl za vedoucího člena sdružení zhotovitelů Martin Borovička, generální ředitel společnosti Syner.

Podle předsedy představenstva SVS Petra Skokana byl projekt nového přivaděče připraven tak, aby jeho výstavba plynule navázala na zakončenou rekonstrukci úpravny vody na Souši.

„Trasa nového přivaděče prochází katastrálním územím Desná III, Polubný a Harrachov a vede převážně v komunikacích a cestách. Výjimku tvoří čtvrt kilometru dlouhý úsek v lesním průseku sjezdové tratě Mýtiny v KRNAPu a zhruba pět set metrů potrubí vede po loukách,“ konstatovala mluvčí SVS Dagmar Haltmarová.

Úskalím výstavby bylo i to, že v lokalitách chráněné krajinné oblasti se musely výkopy provádět pouze ručně. Stometrové převýšení mezi Souší a přechodem Milnice v Harrachově si pak vyžádalo instalaci dvou čerpadel v úpravně vody na Souši.

Stavba začala loni v červenci a oficiálním termínem dokončení je 31. říjen. „V těchto dnech probíhají revizní a tlakové zkoušky, proplachy potrubí, desinfekce a dokončují se povrchy na dotčených komunikacích,“ poznamenala Dagmar Haltmarová.

Dokončili také úpravu čističky

Výstavba třináctikilometrového přivaděče nebyla jedinou akcí SVS v oblasti Harrachova. Zároveň s dokončením nového potrubí skončila i rekonstrukce harrachovské čistírny odpadních vod.

„Jejím cílem bylo splnění požadavků legislativy, která stanovuje limity pro vypouštění odpadních vod, zejména zajištění účinnosti při odbourávání dusíku a fosforu,“ konstatoval předseda představenstva Severočeské vodárenské společnosti Petr Skokan. Rekonstrukce harrachovské čistírny odpadních vod vyšla na bezmála šedesát milionů korun.

Jan Vrabec