Sklárna Novosad&syn získala v Bruselu ocenění evropské sítě Enterprise Europe Network, podporující mezinárodní kontakty malých a středních firem. Cenu harrachovská firma dostala za svou úspěšnou spolupráci s britským studiem Rokos Design.

„V životě mne nejvíce fascinují lidé, kteří umí věci, které já neumím," řekl o sklářích z Harrachova při přebírání ceny britský designér Jim Rokos. Jeho skleněná váza s názvem Gauge Vase se naklání podle toho, jak v ní ubývá vody. Přestože oslovoval nejrůznější sklárny, vázu se stále v potřebné kvalitě a za požadovanou cenu vyrobit nepodařilo.

„Nám se to podařilo na poprvé. On chtěl křišťálové sklo, což dneska vyrábí nemnoho skláren," vysvětlil Petr Novosad, který za sklárnu ocenění v Bruselu převzal. Nyní ve sklárnách běžně užívané borosilikátové nebo solno-draselné sklo je sice levnější a lépe se taví, ale není podle českého skláře „tak zářivé, krásné a tradiční".

Váza má navíc na výrobu složitý tvar, její krk je velmi slabý s relativně velkým tělem. „Jen málo sklářů je schopno to nafoukat, klasicky píšťalou. A to i u nás," podotkl Novosad.

V Harrachově ale může nyní vznikat asi 50 váz za hodinu. Původní Rokosův dodavatel byl schopen zvládnout výrobu jedné vázy za hodiny dvě. „Ale on to dělal v jiných podmínkách. My na to na huti máme pětičlenný tým sklářů," uznává Novosad.

Pro harrachovské skláře byla spolupráce s britským designérem první, kterou přes evropskou síť uskutečnili. „Známe se někdy od jara letošního roku," řekl Novosad.

Síť Enterprise Europe Network nabízí podporu a pomoc při snaze posílit konkurenceschopnost především malých a středních podniků. Její aktivity zahrnují odborné poradenství pro podnikatele a informace o jednotném evropském trhu, asistenci při mezinárodním technologickém transferu, pomoc při hledání kontaktů či partnerů pro spolupráci v zahraničí. Síť působí v 56 zemích světa. V České republice je zastoupena konsorciem jedenácti partnerů koordinovaném Technologickým centrem Akademie věd a je financována Evropskou unií.

Něco o sklárně

Sklárna Novosad a syn Harrachov je nejstarší fungující sklárna v Čechách a pravděpodobně i na světě. Dochovala se zde tradiční ruční výroba sklářskými píšťalami a foukaní do dřevěných forem. První zmínka o sklářské huti na Novém Světě se datuje k roku 1712. Toto datum je dochováno v zemských kronikách Státního oblastního archivu v Zámrsku, ale ze zápisů je zřejmé, že vznik sklárny je možné datovat ještě před tento letopočet.

Současnou produkci tvoří především luxusní nápojové soubory, dekorativní a užitkové sklo a křišťálové lustry. Sklárna je schopna vyrobit sklo více jak třiceti barev a její měsíční produkce je zhruba 40 tisíc sklenic.

(čtk, aš)