Náplní činnosti mladých hasičů je vzdělávání ve všech oblastech hasičské činnosti, včetně požárního sportu a plnění celostátní hry Plamen, osvojování tábornických dovedností, jakými jsou například uzlování, práce s mapou a buzolou, orientace v přírodě.

Mají v malíčku táborové dovednosti

Děti se učí kladnému a šetrnému přístupu k přírodě, její ochraně a využívání. V rámci schůzek chodí často na vycházky do lesa, občas přinesou zvířatům potravu a hrají lesní hry. Mladí hasiči se učí základům zdravovědy a poskytování první pomoci.

„Pro zpestření pořádáme zajímavé besedy s pracovníky složek Integrovaného záchranného systému. U profesionálních hasičů si můžeme prohlédnout vybavení vozidel, rádi nám předvádějí náročnou práci," říká Alena Prchlíková.

V zimě trénují v tělocvičně, od jara se začíná venku naostro s překážkami. Ovládat disciplíny Plamenu je prioritní úkol, aby oddíly v okresním kole dosáhly nejvyšších příček a případně si vybojovaly postup do krajské, případně národní soutěže. Kromě mladých hasičů pracují v Jilemnici také dorostenci.

„Každoročně kromě soutěží Plamenu absolvujeme další klání a věnujeme se poctivě trénikům. Pořádáme jarní a podzimní soustředění s přespáním v hasičské zbrojnici. Připravujeme se na štafety požárních dvojic, štafety 4 x 60 metrů, požární útok a útok CTIF, pro branný závod pilujeme střelbu, uzlování, topografie a další," pokračuje vedoucí. Loni mladí hasiči v okresním kole Plamen obsadili s týmem „A" třetí místo z dvacítky zúčastněných, na krajské soutěži dorostu získala děvčata bronzové medaile a kluci čtvrtou příčku. Na republikovém mistrovství v Brně se stala Lenka Prchlíková mistryní republiky v běhu na 100 metrů s překážkami a ve dvojboji, Michal Jebavý soutěžil v dorosteneckém týmu Těpeř, který skončil na dvanácté příčce.

Celý rok je nabitý mnoha činnostmi

Vrcholem celoroční práce je pro jilemnické mladé hasiče pobyt na letním táboře v Miletínských lázních. Každý den je naplněný zajímavými aktivitami a programem. Loni se tábor konal na téma Rok na vsi. Tradičně je každý den vydáván Miletínský deník. Popisuje, co se událo, jídelníček, jaké počasí, nechybí fotografie. „Rodiče mohou sledovat, co všechno jejich zlatíčka na táboře prožívají," doplňuje Alena Prchlíková. „Celý rok máme pořádně nabitý program plný povinností a zábavy. Nikdy jsme neměli pocit, že by nás to nebavilo. A to vedoucí i mladé hasiče. Pokud má kdokoliv o práci v oddíle zájem, bude vítán. Naučí se nejen hodně věcí potřebných pro život, ale užije si také hodně legrace," dodává.

Věra Nutilová