„Na podvozku Man je nástavba od firmy Ziegler. Ta obsahuje jednak vybavení, které jsme už používali, ale v modernějším provedení, a také spoustu nových věcí. Dosud jsme neměli například hydraulické vyprošťování, elektrocentrálu, rozbrušovací pilu či osvětlovací techniku,“ potvrdil velitel jednotky Milan Pácha.

S vozem a novou technikou se nyní žacléřští dobrovolní hasiči seznamují a k ostrému výjezdu bude vše připraveno zhruba za tři týdny. „Musíme najezdit nějaké kilometry aby si řidiči zvykli, je potřeba naučit se přesně obsluhovat a ovládat každý kus výbavy. Je potřeba také auto přihlásit do záchranného integrovaného systému,“ doplnil Pácha.

Nákup nového vozu je součástí projektu, kam patří i rekonstrukce hasičské stanice. Ta bude ukončena 30. června a poskytne odpovídající zázemí ke stálým službám členů jednotky Žacléř. Celý projekt za zhruba 15 milionů korun je podpořen Evropskou unií. „Sami, ani se státní pomocí, bychom se na nic podobného nezmohli. Z operačního programu přeshraniční spolupráce jsme ale na projekt Rozvoj hasičského záchranného systému na česko – polském pohraničí získali devadesátiprocentní dotaci,“ říká k financování starosta Miroslav Vlasák.