Profesionální a dobrovolní hasiči z celého kraje zasahovali od 18:00 hodin do půlnoci u celkem 231 událostí. Hasiči se prakticky nezastavili a přejížděli od jedné události ke druhé. Na některých místem museli hasiči zasahovat opakovaně. Odstraňovali popadané stromy a větve ze silnic, uvolněné střechy domů a zabezpečovali poškozená elektrická vedení. V noci se situace uklidnila, přesto hasiči ještě v noci a dnes 24. července 2009 ráno zasahovali u více jak desítky případů.

Nejvíce práce měli hasiči na Trutnovsku, kde vyjeli k 73 událostem v souvislosti s prudkou bouří, dále na Jičínsku (68 zásahů), Náchodsku (39 zásahů), Hradecku (38 zásahů) a Rychnovsku (13 zásahů).

Při větrné smršti byli zraněni tři lidé, včetně jednoho dobrovolného hasiče. Kolem půl sedmé odpoledne silný vítr vyvrátil strom v centru Hořic na Jičínsku a spadl na dětský kočárek. Roční dítě v kočárku utrpělo zranění a bylo letecky transportováno do královéhradecké nemocnice. Matka vyvázla bez zranění.

Další osoba byla zraněna v dětském táboře Liščí farma u Vrchlabí na Trutnovsku, kde silný vítr vyvrátil desítky stromů, které spadly na stany. Zraněný byl po nezbytném ošetření převezen do nemocnice ve Vrchlabí.

Člen jednotky sboru dobrovolných hasičů z České Skalice utrpěl zranění nohy při zásahu v Ratibořicích na Náchodsku.

V centru Hradce Králové, u muzea, silný vítr zlomil vzrostlou vrbu, která spadla na zaparkované osobní vozidlo. Nikdo nebyl zraněn. Další strom spadl na osobní vozidlo v obci Fořt na Trutnovsku. I v tomto případě se událost obešla bez zranění. V obci Všeliby na Náchodsku strom spadl a poškodil střechu rodinného domu. Stovky vyvrácených stromů a větví zablokovaly silnice, některé spadly a poškodily elektrická vedení. Několik střech poničil vítr v obci Libáň na Jičínsku a v ulici Československé armády v Jičíně.

Ve Dvoře Králové nad Labem vítr poškodil střechu místního divadla a v Hostinném prudké lijáky zaplavily několik sklepů.

Aktuální situace s dodávkami elektřiny ve východních Čechách

Královéhradecko, 24. července, 7.00 - Včerejší bouřková vlna, která se přehnala přes východočeský region od západu a severu směrem na východ způsobila nemalé škody a problémy i energetikům. Včera v 18.00 byl vyhlášen kalamitní stav pro okresy Liberec, Jablonec. n Nisou, Tanvald, Česká Lípa, Mladá Boleslav, Jičín, Semily a Trutnov.

Již od včerejšího večera energetici za pomoci externích firem pracují na odstraňování téměř 50 poruch na vedeních vysokého napětí a stovek poruch na vedeních nízkého napětí. Největší problémy evidujeme právě na západě a severu regionu, k nejpostiženějším oblastem patří Semilsko, Trutnovsko, Krkonoše, Jičínsko,Nový Bydžov a okolí, Police nad Metují a okolí, Hradecko.

V terénu jsou maximální počty našich pracovníků, kteří odstraňují poruchy způsobené silným větrem- stromy a větvemi spadlými do vedení, popadanými vodiči, bouřkou a dalšími povětrnostními vlivy.

Šárka Beránková, mluvčí Skupiny ČEZ pro východní Čechy