Třídenní workshop pořadatelé zaměřili na práci ve výškách a nad volnou hloubkou. Zúčastnili se ho i hasiči ze Semil. " Cílem bylo prohloubení a procvičení znalostí hasiče v taktických dovednostech a postupech při záchraně osob v obtížném horském terénu, a to v případě společného zásahu českých a polských hasičů se specializací pro práci ve výšce a volných hloubkách," upozornila mluvčí HZS Libereckého kraje Pavlína Bílková.

Cvičení probíhalo ve třech etapách. První se uskutečnila v Jindřichovicích pod Smrkem, kde proběhla teoretická část. Praktickým výcvikem prošli hasiči na Via ferratě Vodní Brána a Riegrově stezce u Semil. Závěrečnou etapu výcviku absolvovali lezci v Jizerských horách v oblasti Frýdlantského Cimbuří nedaleko skalní vyhlídky Hajní kostel.

"Lezci plnili předem stanovené úkoly jako vystrojení lanové cesty či pohyb ve skalním terénu pomocí osobních ochranných prostředků pro práci ve výškách. Součástí výcviku se stala i záchranná akce za ztížených klimatických podmínek (déšť, silný vítr). Družstva například zachraňovala uvízlého a zraněného horolezce ze skalního komína," popsala Bílková.

Cvičení mluvčí hodnotila jako skutečně náročné. Stalo se zkouškou fyzické i psychické odolnosti členů lezeckých skupin. "Podařilo se naplnit všechny cíle a úkoly, a jak čeští tak polští hasiči prokázali velmi dobrou připravenost na mimořádné události," uzavřela Pavlína Bílková.