V loňském roce se obec pustila do zásadních stavebních úprav v budově obecního úřadu. Došlo i na zateplení posledních konstrukcí v budově – stropů nad garážovým stáním hasičské zbrojnice. „Máme v obci aktivní jednotku požární ochrany, která pro svou činnost potřebuje zázemí. Začali jsme před několika lety výměnou dožilých vrat a vestavěnými šatnami. Před dvěma lety byla zateplena fasáda obecního úřadu a loni došlo na stropy. Navíc je toaleta v přízemí budovy konečně doplněna i umyvadlem s ohřívačem teplé vody, což dosud chybělo," přibližuje stavební část projektu Ladislav Jiřička, starosta obce. „Musím poděkovat hasičům za trpělivost a brigádnické úsilí, které provází zvláště úklidy po řemeslnících. Vše se dělalo za provozu jen s minimálními přesuny vozidel a materiálu."

Nový podvozek, nižší hmotnost

Čistečtí hasiči také řešili problém s technikou. Šlo konkrétně o požární přívěs se stříkačkou a dalším potřebným materiálem. Jeho tovární výroba se datuje do začátku osmdesátých let minulého století a byl určen k tahání traktorem nebo nákladním autem. Kvůli tomu měl i přípojné zařízení, tzv. oko. Pro současnou techniku čisteckých hasičů to byl problém, protože taková tažná zařízení nemají. Ruku v ruce s tím navíc šla potřeba dostatku řidičů s řidičským oprávněním na tažení těžkých přívěsů, protože vozík vážil více než tunu. „Ve spolupráci s hasiči jsme dospěli k závěru, že nejefektivnějším řešením bude výměna podvozku, čímž dosáhneme snížení hmotnosti a změny přípojného zařízení," říká čistecký starosta. „Nakonec jsme zvolili přestavbu stávajícího přívěsu ve firmě Agados Velké Meziříčí, kam jsme starý přívěs odvezli a koncem roku si vyzvedli přestrojenou verzi," dodal Ladislav Jiřička.

Finance z obce 
i dotace kraje

S realizací obou projektů obec dlouhodobě počítala a v rozpočtu na hasičskou jednotku na to byly našetřeny finance. Pomohly také dotace z Libereckého kraje na podporu jednotek požární ochrany obcí. Do Čisté u Horek se z tohoto titulu loni dostalo dvaatřicet tisíc korun na zateplení a pět tisíc na úpravy přívěsu.

„Obojí jsou rozumně investované peníze, protože hasičská jednotka z Čisté u Horek má předurčení k plnění úkolů civilní ochrany nejen pro Jilemnicko, ale i pro celý Liberecký kraj," dodal Ladislav Jiřička.

(fal)