V úvodu slavnosti byl představen a hasiči pokřtěn zbrusu nový hasičský prapor, kronika a kalendář na rok 2020. Jak uvedl starosta Obecného úřadu Tomáš Hájek, stalo se tak díky grantu a finanční podpoře úřadu. “Jsme rádi, že jsme hasičům pomohli splnili sen mít vlastní prapor. Mnozí se podle svých sil podíleli na zrodu kroniky a krásného kalendáře.“

„Výročí založení sboru si připomínáme každý rok, ale slavíme jen po pěti letech. Letos to je v plném lesku. Vážíme si spolupráce s Obecním úřadem, který nás podporuje v celoročních aktivitách,“ upřesnil starosta sboru Jan Kubín.

Udělena byla vyznamenání a ocenění členům sboru. Došlo na slavnostní projev čestného starosty OSH v Semilech Miloslava Miksánka, který hasičům poděkoval za kvalitní činnost. „Pokračujete úspěšně v odkazu členů, kterými byli Josef Zemánek, Ota Tomíček a Stanislav Nechanický. Organizujete nejednu společenskou akci pro občany a tím přispíváte k posílení sousedských vztahů, což je pro život obce důležité,“ uvedl.

Na hasičskou oslavu každoročně přicházejí lidé ze širokého okolí, chalupáři i náhodní turisté. Nejinak tomu bylo při letošní slávě. Dorazil dokonce vládce Krkonoš ve svátečním oděvu. „Moje zdržení má na svědomí velké vedro, ale jsem tady a moc rád,“ sdělil Krakonoš vlastním jménem Láďa Jirouš.

Nechybělo rozmanité občerstvení ani obrovský vojenský stan, který se staví vždy jednou v roce právě při hasičských oslavách. Je nutné připomenout, že hasiči měli nemalou práci při přípravě oslav, hřiště Benátka leží nad vesničkou a je třeba sem přivézt nejen lavice, stoly, ale zabezpečit např. pitnou vodu a další technické zázemí. To absolvují při přípravě každé akce.

Vrcholem oslav se stala soutěž historických hasičských stříkaček na louce s hašením hořícího domku. Početným návštěvníkům hasiči předvedli, že nebylo pro předky vždy jednoduché zdolat požár z tehdejší technikou a vybavením. Hasil i duch Jizerských hor Muhu Bohumil Farský, který se převlékl do sportovního trička a byl posilou týmu Roprachtic.

Ve sboru je 56 členů. S hasičskou stříkačkou, které je letos 118 let, jezdí na oslavy a výročí sborů vždy jí přivážejí traktorem dovezou na ozdobeném podvalníku.

Věra Nutilová