V malé vesničce v Krkonoších jsou hasiči „v kurzu", o ty mladé nikdy nebyla nouze. Dnes se u staré zbrojnice (už se staví nová), schází čtyřiačtyřicet kluků a holek. Nejsou jenom z Horního Lánova, ale také z Vrchlabí, Černého Dolu, Dolní Branné nebo Kunčic nad Labem.

Prvním úspěch prožívali v roce 1997. Na mistrovství republiky v Trutnově patřili k nejlepším. O pět let později se stala mistryní republiky Denisa Vaňková, vloni v jednotlivcích na republikovém klání obsadila dorostenka Natálka Honců třetí místo v běhu na 100 metrů a ve štafetě 4x100 metrů získala děvčata zlato.

„Dívky už byly popáté na republice, jsou to moje šikovné holky," říká s dojetím Ladislava Šedivá. Kromě mladých hasičů pracují v Horním Lánově sedmým rokem s předškoláky, se kterými ráda pomůže další vedoucí Marcela Hartigová.

Vloni u nich proběhl festival přípravek, nejmladší hasiči se představili při akci s Poláky v Porebě Karpacz.

Mladí hasiči a dorostenky a dorostenci se ochotně účastní dalších zajímavých akcí. Při plesech vystupují s tanečním vystoupením a sklízejí nadšení posluchačů. Na srazu rodáků, Mikulášském karnevalu a jiných kulturních příležitostech vytahují eso z rukávu. Hrají totiž moc rádi divadlo a takový Spejbl a Hurvínek, pohádka O pejskovi a kočičce nebo princezna ze mlýna a krásné písničky nemají chybu. Hasičům ve sboru pomáhají organizovat Hornolánskou pouť, na které nechybí kolotoče, trampolína a další atrakce. Velkou radost mají všechny příchozí děti dostanou kupónek v hodnotě jedné koruny a mohou si podle libosti užít všeho, včetně drobného občerstvení. Úklid po pouti je také zčásti věcí mladých hasičů.

Nejočekávanější je ovšem letní táboření v kempech, společné vaření, hry, vycházky, koupání a tu a tam, aby nevyšli ze cviku, si jen tak pro radost zaběhnou na louce například hasičskou štafetu. „To je celé tajemství našich úspěchů," dodává vedoucí Ladislava Šedivá.

Věra Nutilová