S Václavem Havlem se loučí lidé i na Hradecku. Píší své vzkazy do kondolenčních knih a zapalují svíčky v ulicích. Vedení krajského města chce po bývalém prezidentovi co nejdříve pojmenovat náměstí v centru Hradce Králové.

„Rozhodli jsme se pro náměstí Svobody, jeho název je neutrální. Hledali jsme také důstojné místo v centru města, což si myslím, že toto místo splňuje. Chceme tak učinit po splnění všech náležitostí,” uvedl primátor Zdeněk Fink.

Václavu Havlovi by také mělo být věnováno Sochařské sympozium v Hořicích, které se koná v letních měsících. „Mluvil jsem už o tom s jedním z organizátorů, Martinem Samohrdem, a není proti. Sympozia se účastní umělci ze zahraničí, kde je Václav Havel velmi uznávaný,” potvrdil primátor. Díla, která vzejdou ze sympozia, by se měla tematicky vztahovat právě k osobě Havla. Sochy pak bývají vystaveny právě na náměstí Svobody.

Lidé na Hradecku mohou přijít vyjádřit soustrast do kondolenční knihy na magistrát. Stejná kniha je vystavena i ve vestibulu budovy Krajského úřadu Královéhradeckého kraje a v Klicperově divadle. Knihy budou lidem k dispozici po následující dny, do té doby, než bude pohřeb. Pak budou zaslány pozůstalým.

Na úřadech jsou vlajky staženy na půl žerdi, náměstí v centru Hradce navštěvují lidé a od nedělního odpoledne tam zapalují svíčky.

Vyrovnat se s odchodem Havla nebude snadné

Lidé z Hradecka vzpomínají na osobnost dramatika, filozofa a prezidenta Václava Havla, tak jak ho měli příležitost poznat

Bývalý ředitel hradeckého pivovaru a přednosta Okresního úřadu v Hradci Králové Jiří Vlček se s Václavem Havlem setkal hned několikrát. „Když v lednu roku 1990 přijel prezident Václav Havel do Hradce Králové, pozval jsem ho na oběd, aby si od programu na chvíli odpočinul. A jako zpestření jsme se s kolegy dohodli, že mu zahrajeme pivovarskou hymnu. Dokonce jsem hrál na housle. Při hymně se musí kleknout před sudem. Ale jak mi pan Havel přiznal, neklečel, protože na tom z vězení byl zdravotně špatně,” vzpomíná Jiří Vlček. Jak dodal, na dalším setkání, kdy Vlček už působil ve funkci přednosty a prezidenta celého svazu přednostů, přijel také Václav Havel.

Setkání dvou prezidentů

„Nechtěl jsem přiznat, že jsem prezident, ale bral moji funkci s úsměvem,” uvedl Vlček. „Nakonec jsem panu prezidentovi udělal v našich setkáních zmatek. Jel jsem tenkrát na oslavy výročí SNP do Ban- ské Bystrice. A když jsem na chodbě zahlédl Ladislava Špačka s fotografy, přidal jsem se k nim. Nikdo se na nic neptal, protože jsem také měl fotoaparát. Zavedli nás do místnosti, kde vedle sebe byli prezidenti pozvaných zemí i pan Havel. Pozdravil jsem ho a on se na mne otočil a s pobaveným úsměvem se mne ptal: V jaké roli jste tu dnes,” uvedl Jiří Vlček. „Jen na první pohled vypadal Václav Havel nesmělý. Ale on byl velice skromný a své věci si uměl prosadit. Jeho odchod se mě osobně dotkl, je mi z toho smutno,” dodal Vlček.

Hrádeček, Hrádek a Pražský hrad

Kastelán zámku Hrádek u Nechanic Ivan Šenk na bývalého prezidenta Václava Havla také vzpomíná. „Ne, zrovna disident jsem nebyl. Ale velice jsem s jeho osudem sympatizoval. Proto jsem také podepsal několik petic proti jeho uvěznění a Několik vět. Osobně jsem ho poznal až při jeho návštěvě přímo u nás v Hrádku u Nechanic, když se setkal s nově jmenovanými hejtmany. Vím, že se mu zde líbilo.Vždycky jsem si zavtipkoval, že on má Hrádeček a já zase sídlím na Hrádku, nakonec skončil na Hradě,” připomněl si Šenk. Jak dodal, Václav Havel byl největší osobností v našich novodobých dějinách s obrovským uznáním a morálním kreditem ve světě. „Obávám se , že v Čechách již nikdo podobný není,” doplnil Šenk.

Ředitel hradeckého Klicperova divadle měl k Václavu Havlovi rovněž blízký vztah. „S dramatikem, filozofem a prezidentem Václavem Havlem jsem měl to štěstí se vídat a spolupracovat už od jeho zvolení prvním polistopadovým prezidentem. Začalo to jeho návštěvou v Hradci a setkáním s občany v Klicperově divadle a pak už častá setkání jak v Praze, na Hrádečku, tak tady v divadle při přípravě inscenací jeho her,” vzpomíná Ladislav Zeman. Václav Havel dokonce napsal hradeckým divadelníkům provolání k 1. ročníku divadelního festivalu. „Stále neztratilo svoji platnost a dodnes je používáme! Hráli jsme mnoho inscenací jeho her v provedení zahraničních divadel ze Slovenska, Polska, Francie a z mnoha dalších zemí. Vždycky přijel a všichni byli nadšeni ze setkání a šance, kterou dostali, promluvit s takovým člověkem, jako byl Václav Havel,” bilancuje Zeman.

Osobnost, která nemá obdoby

„Ještě při natáčení Havlova filmu Odcházení jsme na jeho počest zahráli v pražském Divadle Na zábradlí naše nastudování Odcházení v režii Andreje Kroba. Ohlas byl obrovský a Václav Havel byl, myslím, šťastný. Moc mně chybí, nikdo takový jako on v současnosti neexistuje. Pro naši zemi udělal neskutečně mnoho,” doplňuje Zeman

„Václav Havel byl vzdělaný člověk světového formátu, ale nesmírně slušný, vnímavý, pozorný, trpělivý a tolerantní. Vždy dokázal vysvětlit sebesložitější problém tak, aby tomu každý, kdo chtěl, opravdu porozuměl,” uvažuje Ladislav Zeman. „Vůbec nechápu, jak může někdo urážet jeho slavné motto, že Jednou pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí,” uzavírá Zeman. (pov, jo)