Po odhalení sochy před trutnovským kinem organizátor festivalu TrutnOFF Martin Věchet na chvíli nasadil Havlovi na hlavu indiánskou čelenku. Následně ji položil před pamětní desku, která má připomínat blízký vztah prvního polistopadového prezidenta k Trutnovu. „Bylo to po domluvě s autorem sochy panem Gabrielem. Je to náčelnická čelenka, kterou dostali Václav Havel a Vinettou Pierre Brice při návštěvě našeho festivalu v Trutnově. Pochází přímo od indiánů, kteří čelenky ručně vyrábí. Měl jsem jich několik, tahle je poslední. Pochází z Jižní Ameriky. Ze sochy Václava Havla jsem byl překvapený, nápad se mi líbí,“ řekl Martin Věchet.

Zdroj: Miloš Šálek

Unikátní sochu z nerezové oceli nechalo vyrobit město Trutnov za 3 miliony korun, vznikala ve firmě Kasper Kovo trutnovského podnikatele Rudolfa Kaspera. Socha v životní velikosti váží dvě tuny a je umístěna na fasádě opraveného kina Vesmír, symbolicky na nábřeží Václava Havla.

Zakladatel hudebního festivalu v Trutnově Martin Věchet na městském zastupitelstvu v pondělí 18. září.
Festival TrutnOFF nedostane od města ani korunu, konat se přesto bude dál

„Václav Havel byl bezesporu nejvýznamnější osobností české polistopadové politiky a pro mnoho lidí je zosobněním demokratických hodnot a pozitivních změn ve společnosti. Už v antice a později v renesanci bylo obvyklé, že pozadí pro sochu tvořila významná veřejná budova. Tou je na nábřeží Václava Havla kino Vesmír, o kterém navíc víme, že ho Václav Havel v rámci Filmového festivalu mladých navštěvoval. Dílo současně vytváří pietní místo, kde je možné památku prvního českého prezidenta důstojně uctít,“ řekl starosta Trutnova Michal Rosa.

Zdroj: Deník/Jan Braun

Socha je 2,43 metru na vysoká, 2,20 metru široká, tloušťku má kolem 40 centimetrů. „Jsem poctěný, že jsem dostal příležitost zvěčnit právě takovouto osobnost, které si hluboce vážím. Rozhodl jsem se, že žádný reliéf dělat nebudu, ale že udělám sochu, která bude pamětní deskou, a z ní bude vycházet postava Václava Havla. A ono se to opravdu povedlo. Navíc působí trochu jako hologram. A přesně to jsem chtěl. Havel už tady není, bude tedy vystupovat ze stříbrného plátna. Důležitá je i světelnost materiálu, neustále proměnlivá, je to jakási neuchopitelnost sochy a zároveň trvalost,“ popsal svoje dílo sochař Michal Gabriel.

Kultovní Hrádeček. U chalupy Václava Havla, kde český prezident zemřel 18. prosince 2011, lidé často zapalují svíčky a nechávají vzkazy.
Silný potenciál Havlova Hrádečku zůstává nevyužitý. Apartmány tam nebudou

„Deska s reliéfem Václava Havla v životní velikosti je výjimečným dílem, které připomene jeho dlouholetou působnost na Trutnovsku. Michal Gabriel našel řešení, jak z desky udělat sochu. Je složena z lamel vodorovně na sebe poskládaných a váží přes dvě tuny. Jde o další sochařský počin Michala Gabriela, který v prostorách firmy vznikal,” doplnil trutnovský podnikatel Rudolf Kasper.

Rekonstrukce trutnovského kina Vesmír je po dvou letech hotová.
VIDEO: Vítejte v Modré galaxii a Červeném trpaslíkovi. Kino Vesmír je hotové

Václava Havla uctí Trutnov pamětní deskou v životní velikostiAutorem sochy Václava Havla je akademický sochař Michal Gabriel.Zdroj: Archiv

Akademický sochař Michal Gabriel svými díly zanechává v Trutnově nesmazatelnou stopu. Před Společenským centrem Uffo byla před lety umístěna Gabrielova Smečka šelem a prostor před městskou galerií zdobí monumentální socha Lva. Tři ocelové sochy Žralok, Kůň a Asteroid jsou umístěny ve venkovním prostoru galerie současného umění EPO1, kterou Rudolf Kasper letos otevřel veřejnosti. Loni v prosinci Michal Gabriel upoutal pozornost instalací sochy Letícího jelena zavěšeného mezi domy v Bulharské ulici v centru města.  

Sochař Michal Gabriel instaloval v pátek v centru Trutnova v Bulharské ulici sochu červeného letícího jelena.
Je to surrealistická šílenost, říká o letícím červeném jelenovi sochař Gabriel