“Naše vesnička se v konkurenci čtyřiatřiceti vesnic z celé Evropy rozhodně neztratila. Podle mých informací nám hlavní titul unikl skutečně jen o pověstný vlásek,“ pronesl starosta Pavel Dvořáček, když se s delegací vrátil domů.

Zvítězili Italové, ale jen o vlásek

Přesto, že nejhezčí vesnicí byla vyhlášena obec Sand in Taufers ze severní Itálie, Havlovičtí o chválu na svou adresu rozhodně nepřišly. Po ceremoniálu, na kterém byla slavnostní prezentace fotografií všech zúčastněných obcí, došlo k přebírání trofejí a byly proneseny projevy. „O svých kvalitách Havlovice přesvědčily provedením vzorového sportovního areálu vlastního regionu, výstavbou turistických a cyklistických stezek a dalšími opatřeními pro turisty, stejně jako obnovou kulturního domu. Vše využívají i místní obyvatelé,“ prohlásil za pořadatele při vyhlášení výsledků Johan Winston Boekhoven, starosta obce Koudum, ve které se klání konalo. Připomněl, že zmíněné iniciativy jsou spojené s bohatým spolkovým životem a společenskými aktivitami, kterých se účastní zástupci všech generací. „Podařilo se zlepšit atraktivitu obce i kvalitu života obyvatel. Proto mají Havlovice právem evropskou cenou,“ dodal.

Prestižní ocenění převzal starosta obce Pavel Dvořáček v doprovodu vodníka Jardy Dufka. „Havlovičtí předvedli ostatním účastníkům vlastní upomínkové předměty a představili se ve žlutomodrých dresech, takže byla naše ekvipa k nepřehlédnutí,“ řekl mluvčí občanské společnosti Království – Jestřebí hory Petr Záliš. První exemplář dresu ostatně získal při své květnové návštěvě oceněné obce i prezident Václav Klaus.

„Největší dík za úspěchy patří starostovi Pavlu Dvořáčkovi a místostarostovi Jardovi Balcarovi. Bez nich bychom se do Kodumi nikdy nedostali a titul v České republice nezískali,“ zhodnotil výsledek „účastník zájezdu“ Petr Smékal.