„Po odkrytí jsme zjistili, že je dřevo napadené. Poškození bylo tak velké, že se konstrukce nedala zachránit,“ potvrdil tesař Martin Zeman. Parta zručného řemeslníka je známá po celém regionu. Specializované zakázky si pečlivě vybírá.

„Celá konstrukce je úplně nová. Zvonice je zhotovená ze štípaného šindele z borovice, cibule je pak oplechovaná z mědi,“ přiblížil starosta Havlovic Pavel Dvořáček.

Obec v současné době ještě dokončuje rekonstrukci zbývajících okolního prostranství. Vymění rozpadající se dveře, kameníci dokončují nový ochoz a zanedlouho sem přibude také odpočinková lavička.
Dlouholetý havlovický starosta také prozradil, že společně s tesaři umístili do zvonice vzkaz pro příští generace. „Obsah si víceméně nechám pro sebe. Prozradit ale mohu, že jsme chtěli ukázat, jak Havlovice vypadají v době, kdy rekonstrukce probíhala. Vložili jsme sem proto Havlovické noviny, jsou tam i nějaké současné mince,“ překvapil Pavel Dvořáček, který je nejdéle sloužícím starostou na Trutnovsku.

Zvonici v Havlovicích na Trutnovsku místní lidé postavili už v roce 1745. Od nepaměti je jednou z dominant obce. Přesto o ní mnozí nevěděli do doby, než ji radnice na začátku 90. let zrekonstruovala, prořezala okolí a usadila sem automatické zvonění.

Náklady na rekonstrukci zvonice se vyšplhají do stovek tisíců korun. Předpokládané šestisettisícové náklady se kvůli většímu rozsahu škod, než firma původně odhadovala, navýší.

Zvonice byla postavená ve stylu lidového baroka. Poprvé se v ní zvonilo 22. prosince 1745 při úmrtí rychtáře Jana J. Řezníčka. Během své historie přežila i zásah bleskem v roce 1885. Původní dva zvony posloužily pro potřeby armády ve světových válkách. Současný zvon je z roku 1991, před devíti lety byla skála pod zvonicí vykácena a zajištěna ochrannou sítí.