"Hermetické uzavření Trutnovska či jiného okresu v kraji by v tuto chvíli nemělo smysl. Nákaza se v podobné intenzitě šíří v kraji delší dobu," řekl ČTK Červíček.

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) dnes uvedl, že vláda bude ve čtvrtek jednat o cílených opatřeních proti šíření koronaviru v Královéhradeckém a Karlovarském kraji. Oba regiony jsou nyní epidemií nejvíce postiženy. Podle Hamáčka, který je zároveň předsedou Ústředního krizového štábu, se hermetické uzavření nějaké části země nechystá.

Hejtman kritizuje stát za informování o mutaci

Červíček dnes kritizoval způsob informování státu o šíření nakažlivější, takvzané britské mutace koronaviru v kraji. Státní zdravotní ústav (SZÚ) dnes na webu uvedl, že na Trutnovsku byla na začátku ledna britská varianta koronaviru ve více než 60 procentech zkoumaných vzorků, na Náchodsku v 45 procentech.

"Od poloviny ledna čekáme na výsledky sekvence vybraných vzorků s podezřením na mutaci a teprve dnes se z webových stránek Státního zdravotního ústavu bez bližšího vysvětlení dozvídáme výsledky. S ohledem na vývoj epidemie v našem kraji to není zase tak velké překvapení," řekl ČTK Červíček.

Mobilní tým Armády ČR testoval v úterý zaměstnance firmy Kasper v Trutnově. Testy absolvovalo 125 zaměstnanců.
Akce kulový blesk zabrala. Obce testování kvitují, lidi naháněly rozhlasem

Uvedl, že je v kontaktu s ředitelem královéhradecké krajské hygienické stanice a čekají na podrobnější vyhodnocení zkoumaných vzorků ze strany SZÚ.

Vyjádření hejtmana Královéhradeckého kraje Martina Červíčka

„Od poloviny ledna čekáme na výsledky sekvence vybraných vzorků s podezřením na mutaci a teprve dnes se z webových stránek Státního zdravotního ústavu bez bližšího vysvětlení výsledky dozvídáme! S ohledem na vývoj epidemie v našem kraji to však není zase tak velké překvapení (po potvrzení jednoho případu britské mutace v našem kraji jsme proto také zkušebně odebrané vzorky na SZÚ k ověření mutace posílali). Jsem v kontaktu s ředitelem naší krajské hygienické stanice a v současné době stále čekáme na podrobnější vyhodnocení zkoumaných vzorků ze strany SZÚ.

O případných dalších opatření rozhodne vláda. Královéhradecký kraj je nyní – i v návaznosti na můj včerejší osobní telefonát ministru zdravotnictví a hlavní hygieničce – informován o probíhajícím vyhodnocování současné situace na ministerstvu zdravotnictví. Nikdy ale nebylo na stole, nebo jsem alespoň v tomto smyslu já jako hejtman kraje o tom nebyl informován, hermetické uzavření jakéhokoliv místa v našem kraji.

Předpokládám, že případné návrhy (dostatečně odůvodněné) na opatření budou zaměřené pouze na preventivní omezení mobility lidí a nebudou se dotýkat veřejnosti, která zde bydlí, žije a pracuje.

A rád bych věřil tomu, že jakmile vláda rozhodne o jakémkoliv opatření v našem kraji, budu o všem dostatečně včas informován,“ sdělil hejtman.

Na Trutnovsku v úterý začala pomáhat s testováním armáda. Mobilní odběrový tým například přijel na dobrovolné testování do Malých Svatoňovic.
Vojáci vyrazili testovat na Trutnovsko, začali ve Svatoňovicích a firmě Kasper

V Královéhradeckém kraji se nákaza koronaviru nadále nejrychleji šíří v okrese Trutnov. Na Trutnovsku za posledních sedm dní přibylo v přepočtu na 100.000 obyvatel zhruba 1087 případů, před týdnem činil sedmidenní nárůst zhruba 1038 případů, o týden dříve podle tohoto propočtu zhruba 955 případů. V kraji na tom byly podle ministerstva lépe okresy Náchod, Hradec Králové, Jičín a Rychnov nad Kněžnou, kde za posledních sedm dní v přepočtu na 100.000 obyvatel přibylo zhruba 831, 780, 691 a 603 případů.