Prohlídka družstva umělecké výroby, které se při ruční výrobě šperků soustředí především na užití českých granátů, libereckého hejtmana doslova nadchla. „Přiznám se, že tu jsem poprvé, i když jejich šperky znám. Nejvíce mě však těší, že tu má už šedesátiletou tradici specifická místní výroba, která nás reprezentuje po celém světě a hlavně není závislá na žádných dodavatelích ze zahraničí, jako mnohé moderní montovny. Že je to ryze český produkt," řekl pro Krkonošský deník. Předseda Granátu Miloslav Šorejs se nezapomněl pochlubit tím, že družstvo zhruba po roční stagnaci opět proniklo na domácí i zahraniční trh a v současné době jen obtížně stíhá plnit požadavky zákazníků. Podle něj jsou totiž stálými dodavateli prezidentských, senátních a parlamentních kanceláří i zahraničních institucí.

Beseda ve škole

„Chodím teprve na několik hodin angličtiny týdně, takže se mě raději ptejte česky, nebo polsky," rozesmál hejtman Půta v úvodu studenty Obchodní akademie. Ředitelka Milena Lednejová jej provedla moderní školou, která vznikla rekonstrukcí bývalých kasáren. Všetečné studentky se zajímaly o to, zda například hejtman raději cestuje doma či v zahraničí a hlavně, jestli vůbec chtěl být politikem. Jeho původní vize kosmonauta je opět před obědem rozveselila.

Odpolední překvapení čekalo hejtmana v Nádražní ulici. „Co tady dělá ten zástup lidí?" ptal se starosty Turnova Tomáše Hockeho. „No, ti už vědí, že přijedete a čekají tu, aby vám vysvětlili, že druhá část rekonstrukce téhle krajské silnice je nutná," řekl Hocke. „Po prohlídce frekventované komunikace jsem jim opravdu musel slíbit, že peníze najdeme. Současně přiznávám, že váš starosta je šikovný manažer," řekl Půta na pozdějším setkání se zastupiteli a občany v prostorách nové obchodně-kulturní společnosti Spirála.

Tvrdě, ale korektně

Tam teprve hejtman poznal, že vstoupil do jámy lvové. Zejména občané mu dali najevo, že dřívější vedení kraje zásadní problémy Turnova řešilo špatně, liknavě, často i vůbec. Dominovaly proto otázky související s dopravou, zdravotnictvím a životním prostředím. „Půjdete-li s námi do jednání s ministerstvy v neřešené otázce dálnice R-35, nemusíte se bát o pozici v tomto, ani příštím volebním období," řekli mu natvrdo zástupci občanů. Půta přiznal, že zná postoj jejich i zastupitelů Turnova. Slíbil, že nejdříve zahájí jednání s vedením Středočeského kraje a podle výsledku i s ministerstvy. „Jednoduchá nebude ani domluva s úředníky libereckého kraje, kteří už na současném záměru léta pracují," dodal.

Podobné připomínky vyslechl i v otázce legality vy-užití turnovské průmyslové zóny a zbrklému postupu při slučování obou nemocnic. S dotazy se na něj obraceli zastupitelé, zástupci občanských sdružení i jednotlivci, Josef Kunetka si vymohl i osobní schůzku. Více než dvouhodinové setkání však proběhlo korektně a turnovští v závěru ocenili především to, že hejtman Půta s nimi jednal na rozdíl od předešlého vedení naprosto otevřeně.

(gr)