V pátek kolem osmé hodiny ranní byl na školním hřišti Krkonošského gymnázia zahájen dlouho plánovaný Majáles – den oslavy studenstva. Na úvod třídy obešly hřiště s transparenty vlastní výroby a následoval rozmanitý pětiboj. Zvolení zástupci každého stupně vyzkoušeli jeho disciplíny (například „čtyřnohý běh“). Kromě pětiboje bylo pro zájemce připraveno množství dalších pestrých aktivit jako žonglování, hod na koš, taneční soutěž, malovaní židlí nebo sprejování auta. Dění sledoval a komentoval Luboš Toman.

Po vyhlášení nejlepšího kostýmu jednotlivců, nejlepšího třídního kostýmu, nejkrásnější židle a vítězů pětiboje v deset hodin odstartoval průvod vedený Krakonošem směrem na Náměstí T. G. Masaryka. „Květinové děti“ společně s kantory procházely městem v zástupu za vyzdobeným autem hlásajícím mír a lásku.

Marie Doležalová při besedě v trutnovském Muzeu Podkrkonoší.
Došlo mi, že moje dětství už je vlastně retro, říká herečka Marie Doležalová

Druhá část programu se odehrála na náměstí. Uskutečnily se tam rozhovory s ředitelem Krkonošského gymnázia a Střední odborné školy Martinem Vláškem a se starostou města Vrchlabí Janem Sobotkou. Zazněla neoficiální studentská hymna Gaudeamus Igitur i spousta dalších písní a došlo k závěrečnému rozhodnutí o králi a královně Majálesu. Nominovány byly tři páry z řad gymnázia. Všechny musely prokázat jak zručnost, tak kreativitu v plnění stanovených úkolů a zaujmout obecenstvo libovolným představením. Cílem bylo vzbudit u publika co největší ovace. Vítězným se stal nakonec pár z 6. A.

Vystoupila také žonglérská skupina LaMíčky, TEN SING Vrchlabí, tanečníci, tanečnice, zpěváci a zpěvačky. Program uzavřely písně Omnia Vincit Amor a San Francisco.

Majáles se konal ve Vrchlabí vůbec poprvé a zúčastnit se mohl kdokoli. Celý den panovala příjemná atmosféra a veselá nálada.

Vojtěch Kohout

U Stachelbergu rachotila vojenská technika. Na zemi i ve vzduchu.
U Stachelbergu rachotila vojenská technika. Na zemi i ve vzduchu