Historický stroj ještě donedávna využívala továrna v Klášterské Lhotě. Po změně výrobního programu ale pro něj v závodě už nezbylo místo. Pražský etnograf a publicista Vít Smrčka, jenž prastarou mašinu odkoupil, ji původně chtěl umístit v některém z českých muzeí. O unikátní exponát však podle jeho slov nikdo neprojevil zájem.

Majitel se proto rozhodl jít vlastní cestou. „Jednal jsem s několika institucemi, které by se toho mohly ujmout, ale nevyšlo to. Brus budu muset instalovat mimo vlastní Krkonoše, protože se mi nepodařilo nalézt partnera, který by mně s tím pomohl.“ říká. V úvahu připadalo například pražské Národní zemědělské muzeum, hovořilo se rovněž o Krkonošském muzeu ve Vrchlabí.

Nový azyl by tak patnáctitunový kolos měl nalézt zhruba padesát kilometrů jižně od Prahy, v oblasti Povltaví. Zde chce jeho majitel vytvořit vlastní expozici zaměřenou na zpracování a svážku dřeva. „Stále je to záměr. Bude to dost komplikovaná záležitost, a to i po ekonomické stránce. V letošním roce chci stroj odvézt,“ předpokládá Smrčka. V současnosti je brus provizorně uskladněn na Trutnovsku. Vybudování stálé expozice je otázkou příštích let. „Určitě to bude investice v řádech milionů korun,“ dodává.

Pražský etnograf se o tradiční zpracování dřeva v nejvyšších českých horách zajímá už delší dobu. Během vánočních svátků mohli diváci v České televizi například zhlédnout jeho dokument Krkonošské rohačky, mapující po staletí praktikovanou svážku dřeva.