Klempířské práce probíhají právě teď, velké sklepní prostory s klenbami se z chátrající vlhké podoby změnily na útulné s odkrytými cihlami.. Město tu chce umístit podzemní výstavu o Českém ráji a okolí. Ručně bude probíhat i opracování kamene kolem 87 oken. Nejhrubší práce má zámek už za sebou.
Rekonstrukce bude stát 54 milionů
Položení střechy přijde na řadu na jaře. Zámek bude chránit břidlice ze Španělska, která je odolná (podobná čeká také na právě rekonstruovanou radnici na náměstí).
Původní barva fasády byla cihlově červená. Přišli na to odborníci hned na počátku stavby v loňském roce: „Při stratigrafickém průzkumu omítek jsme narazili na původní, kterou zámku dali jeho majitelé. Byla takzvaná terakotová, na způsob vypálených cihel,“ řekl před časem architekt Libor Sommer s tím, že původní barvu budově zámku vrátí.
Po veškerých opravách se do budovy v centru města zase vrátí život. Stejně jako dříve tu turisté naleznou Kulturní a informační středisko se všemi potřebnými službami a obyvatelé knihovnu a loutkové divadlo.
Veškeré náklady činí 54 milionů korun a většinu peněz Lomnice získala z dotace Evropské unie. Z rozpočtu města půjdou na opravy čtyři miliony korun.
- zámek vznikl v 17. století díky Václavu Štěpanickému z Valdštejna přestavbou z původní gotické tvrze ze století třináctého
- Karel z Morzínů nechal zámek na začátku 18. století předělat v barokním stylu s valašskou střechou. Kdyby měl víc peněz, vznikla by u zámku zrcadlově stejná budova s uzavřeným dvorem.
- v roce 1776 v něm pobýval i pozdější císař Josef II. "Aby střecha dlouho vydržela, nechali jsme dovézt břidlici. Do konce září by mělo být vše hotové,“ řekl starosta Lomnice Vladimír Mastník a podotkl, že budovu před vlhkostí už chrání svislá izolace.