VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Historie krkonošských bud líčí návštěvu Karla Maye, požáry i pokus o vraždu

Vrchlabí - Druhé vydání úspěšné knihy Historie krkonošských bud představil školní inspektor z Vrchlabí a někdejší ředitel lánovské základní školy Martin Bartoš.

30.11.2017
SDÍLEJ:

Kniha Martina Bartoše mapuje historii bezmála padesáti krkonošských bud. Na historickém snímku Bouda u Sněžných jam.Foto: archiv Martina Bartoše

Poprvé vyšla v loňském roce. Mapuje osudy téměř padesáti nejznámějších krkonošských bud. Včetně toho, kterou boudu navštívil slavný spisovatel Karel May s manželkou či kde úmyslně hodili stavitele do jímky s hašeným vápnem.

„Druhé vydání jsem doplnil o ilustrace, otitulkoval obrázky a opravil faktické chyby, na které mě upozornili odborníci,“ řekl autor. Čerpal především z bohaté rodinné knihovny a archivu, hojně zásobených otcem Miloslavem. Ten pracoval čtyřicet let v Krkonošském muzeu Správy KRNAP ve Vrchlabí, kde dělal i ředitele, a v poslední době napsal knihy o Luční, Labské či Erlebachově boudě. „Mým cílem nebylo napsat o každé boudě monografii. Snažil jsem se vybrat z historie to nejzajímavější, přidat citace z české i německé beletrie, kde se boudy objevují,“ uvedl Martin Bartoš. „Hodně pramenů pochází z předválečné éry, to jsem jako němčinář využil,“ doplnil.

Při sbírání podkladů se vydal také na stavební úřady v Peci pod Sněžkou, Špindlerově Mlýně, Černém Dole a do Státního okresního archivu v Trutnově. „Spousta archiválií, například harrachovského panství, je uložená ve Vídni. Tam jsem se ovšem nevypravil,“ přiznal.

Podařilo se mu mimo jiného zjistit, že po krkonošských hřebenech chodil tvůrce Vinnetoua, německý spisovatel Karel May. „Dvakrát zavítal s manželkou na Obří boudu. V dobových pramenech se uvádí, že jedna z jeho povídek je přímo inspirovaná pobytem v Krkonoších,“ vytáhl perličku Martin Bartoš. „ Ale asi to nebude některá z těch o indiánech,“ dodal s úsměvem.

Autor knihy Martin Bartoš mezi čtenáři.

Nesmlouvavý život horalů nezřídka doprovázel boj o vlastní existenci, někdy i s podivuhodnými okolnostmi. „Když se stavěla dnes už neexistující Rennerova bouda, na cestě z Luční boudy do Špindlerova Mlýna, tak tehdejší majitelé Luční to považovali za konkurenci. Byť šlo o spřízněnou rodinu, chtěli zabít jednoho ze stavitelů a zabránit výstavbě. Hodili ho do jímky s hašeným vápnem. Zázrakem se z toho dostal, doběhl k Bílému Labi, aby se omyl a zachránil si tím život. Dnes by se případ řešil jako zločin, tehdy jen pokutou,“ vylíčil jeden z příběhů.

O život přicházelo hodně budařů. „Překvapilo mě, kolik jich zahynulo, ačkoliv Krkonoše znali. Hlavně v zimě, častou příčinou byl alkohol,“ poznamenal autor Historie krkonošských bud.

Řada z nich dávno zanikla. Nejčastěji kvůli požárům. „Většina bud vyhořela a nové se už nepostavily. Požárů bylo hodně. Když se začínala rozvíjet letní turistika v úvodu 19. století, boudy nebyly vybavené k tomu, aby tam lidé přenocovali, a proto spali na seně. Svítilo se svíčkami nebo petrolejkami. K požárům bylo hodně blízko. Spíš mě zarazilo, že až tolik bud nevyhořelo,“ připustil Bartoš.

„Některé boudy zanikly samovolně. Lidé je opustili a rozpadly se. Například Scharfova bouda, která stála na Čertově louce nad Luční boudou, u Stříbrného hřbetu. Výjimečná byla Kotelská bouda na cestě z Horních Míseček do Kotelních jam. Postavili ji Harrachové, byla to ojedinělá architektonická stavba.“

Po druhém vydání Historie krkonošských bud Martin Bartoš nosí v hlavě plány na publikaci o České boudě, legendární stavbě na Sněžce. Táhne jej k tomu osobní vazba. „Předek z matčiny strany dělal na České boudě hospodáře a strážce mezi roky 1875-1915. Boudy tehdy měly provoz pouze v létě a v zimě tam hlídal,“ nastínil, kudy se bude ubírat jeho bádání.

Autor: Jan Braun

30.11.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Trutnov před svátky: Malé adventní trhy v Uffu, vánoční trhy na Krakonošově náměstí.
41

Trutnov zahájil vánoční trhy

Poslanec Zdeněk Ondráček
AKTUALIZOVÁNO
2

Ondráček nebyl zvolen do čela komise pro GIBS. Chybělo mu devět hlasů

Pojištění dětí? Jde o nadstandard, důležitější je pojištění rodičů

Odpověď na otázku, zda se může vyplatit pojištění dítěte, dávají podle finančního poradce společnosti Partners Václava Valáška příklady z praxe. Dětské pojištění dává smysl především za podmínky pojištění vážných zdravotních komplikací, jako jsou trvalé následky úrazu nebo diagnóza závažného onemocnění.

Stacionář rozšiřuje služby, hitem je cvičný byt s vařením a žehlením

Trutnov - Službu pro dvě nové cílové skupiny umožní již zanedlouho Stacionář mezi mosty Trutnov.

Horňák cup rozehraje jubilejní desátý ročník

Trutnov – Pátečním podvečerem po roce znovu začnou boje o celkové prvenství na populárním turnaji v malé kopané, který už roky nese název Horňák cup. V tělocvičně při ZŠ Mládežnická v Horním Starém Městě půjde letos o jubilejní 10. ročník turnaje.

Tříletý polobezdomovec a brutální agresor v tramvaji: Prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 14. prosince 2017.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT