„Hladina přehrady je stále hodně nízká, a přestože přítok je větší než odtok, napouštění se zatím nedaří. A sněhu zase tolik nebylo, aby se hladina výrazně zvedla,“ říká ředitel jablonecké pobočky Povodí Labe Jaroslav Jaroušek.

Kvůli nízké hladině vody v přehradě se letos na Kamenici v Plavech nemohly uskutečnit tradiční rafty. Povodí Labe každoročně vyhovuje organizátorům a vyšším odtokem z přehrady před závody navýší průtok v Kamenici. To ale v letošním roce nebylo možné.

„Nemůžeme si dovolit pouštět hladinu níž. Utrpěla by tím kvalita pitné vody pro Liberecko,“ poznamenal Jaroslav Jaroušek s tím, že současná výše hladiny kvalitu vody negativně ovlivnit nemůže.

Podle hrázného z Josefova Dolu Pavla Ševčíka je problém i v tom, že od loňského podzimu je sucho.

Kdy se přehradu podaří dopustit do původní hladiny, zatím nikdo nedokáže říci. „Záleží to hlavně na srážkách. Telefon tam nahoru, bohužel, nemáme,“ podotkl Jaroslav Jaroušek.

Vodní dílo Josefův Důl v loňském roce prošlo při snížené hladině vody poměrně rozsáhlými opravami betonových konstrukcí za více než sedm milionů korun. Během rekonstrukčních prací se uskutečnil také potápěčský průzkum, který měl odhalit případné další problémy. Ty ale byly ihned odstraněny, takže v nejbližších letech už josefodolskou přehradu žádné další větší opravy nečekají.

Přehrada Josefův Důl vznikla v letech 1976 až 1982. Od té doby došlo na povrchu betonových konstrukcí k poruchám, které musela napravit až velká loňská rekonstrukce.

Jan Vrabec