Kvůli zaplavení byly uzavřeny ve Dvoře Králové ulice Vojanova a Luční a pěší komunikace okolo loděnice nad Pušovým splavem. Pravděpodobně dojde také k uzavření komunikace mezi Žirčí a Zbožím. Město žádá občany o respektování dopravního značení a případných dalších zákazů vstupu. Zaplaveny byly dále i louky ve Verdeku a Vorlechu, stejně jako Hrubá luka.

Hasiči a obec otevřeli v Rudníku povodňový humanitární sklad.
FOTO: Povodně jako memento. Rudník kvůli nim postavil humanitární sklad

Hladina Labe na přehradě Les Království kvůli intenzivním srážkám vystoupala a v pondělí dopoledne přesáhla rozhodnou hranici 180 centimetrů, odpoledne dosáhla až 194 cm. „Ke zvýšení hladiny Labe došlo v důsledku regulace odtoku vody z přehrady, situaci i nadále monitorujeme,“ řekl místostarosta Dvora Králové nad Labem Vítězslav Šturma.

Zdroj: Lukáš Malý

„Nadále komunikujeme s tajemnicí povodňové komise ORP, která je ve spojení s hrázným na přehradě a s dispečinkem podniku Povodí Labe, a také s dobrovolnými hasiči v Žirči a se strážníky městské policie,“ dodal Šturma.

Třetí stupeň povodňové aktivity platí také ve Stanovicích, Vestřevi a Rudníku. Hladina Labe na přehradě Les Království kvůli intenzivním srážkám vystoupala a v pondělí dopoledne přesáhla rozhodnou hranici 180 centimetrů, odpoledne dosáhla až 194 cm, ve Stanovicích dokonce na 335 centimetrů. Český hydrometeorologický ústav vydal výstrahu před povodňovou bdělostí a pohotovostí.

Zdroj: Lukáš Malý

„V pondělních dopoledních hodinách jsme v severních horských oblastech a v Podkrkonoší zaznamenali srážky 5 až 10 mm, na ostatním území byly většinou nižší. V současné době se v naší územní působnosti srážky již nevyskytují. Nemáme informace o výskytu mimořádných situací na vodních tocích, významný rozliv vody mimo koryta toků nepředpokládáme,“ uvedl ve 14 hodin vedoucí dispečinku Povodí Labe Jiří Petr.

Při velké povodni v červnu 2013 teklo ve Vestřevi 272 metrů krychlových za vteřinu, v pondělí ve 13 hodin to bylo 148 metrů krychlových. Hladina Labe tve Vestřevi dosáhla v pondělí po poledni na 258 centimetrů, hranice třetího povodňového stupně je 160 centimetrů. V Labi pod přehradou Les Království vystoupala hladina na 194 cm, teklo tam 100 metrů krychlových vody za vteřinu. Při povodni v roce 2000 to bylo až 375 metrů krychlových za vteřinu.

Vzedmuté řeky zatím žádné větší škody nezpůsobily. „Nemáme informace o výskytu mimořádných situací na vodních tocích, významný rozliv vody mimo koryta toků nepředpokládáme,“ konstatoval Jiří Petr.

Vítězslav Čochnař (vlevo) a Jan Mišových z Mladých Buků na místě, kde v roce 1997 zasáhla povodeň obyvatele Kolonky v místní části Kalná Voda.
Povodně před 25 lety. Lidé v Mladých Bukách lovili králíky do prádelních košů

Další výrazné vzestupy hladin v horních částech toků vodohospodáři vzhledem k očekávanému ustávání deště nečekají. „Vzestup průtoků se posune do středních částí toku a následně do Labe,“ dodal Petr.

Nejvíce v Královéhradeckém kraji pršelo v Krkonoších a v Orlických horách. Ve Špindlerově Mlýně za posledních 24 hodin spadlo přes 80 litrů vody na metr čtvereční. „Během nedělního večera a noci na pondělí 5. února budou hladiny toků odvodňující Krkonoše, Jizerské hory, Orlické hory a Jeseníky vlivem předpovídaných srážek a tání sněhu výrazně stoupat,“ oznámil v neděli Český hydrometeorologický ústav. Podle jeho výstrahy se mohou hladiny toků zvedat až do úterního rána.