Kolik peněz půjde na investice, co dostanou sportovci nebo kolik míří do kultury. Zastupitelé Trutnova v pondělí schválí rozpočet na letošní rok.

Od ledna město funguje jako již několik let podle rozpočtového provizoria. Má tak čas získat reálný přehled o příjmech. „Těm musí samozřejmě odpovídat plánované výdaje. Osobně jsem velmi hrdý na skutečnost, že Trutnovu se dlouhodobě daří hospodařit s mírným přebytkem a finance se dají označit za zdravé," uvedl k tvorbě rozpočtu starosta Ivan Adamec.

Mezi nejrozsáhlejší investice bude patřit modernizace úpravny vody v Temném Dole. Sem zamíří dvacet milionů korun. Město chystá také výměnu oken, opravy střech, podlah nebo výměny světel v mateřských a základních školách. Na opravy a rekonstrukce sportovišť zamíří přibližně osm milionů korun. Výdaje města jsou plánovány na více než 516 milionů korun.

Objevily se ale i připomínky k rozpočtu, tři předložilo sdružení Geronimo. „Žádáme o snížení příspěvku na Společenské centrum Trutnovska pro kulturu a volný čas o třetinu a o použití takto získané částky na řešení problematiky osob bez domova v Trutnově," navrhuje za Geronimo Martin Věchet.

Jak doplnil, důvodem je fakt, že v druhém největším městě Královéhradeckého kraje není o lidi bez domova postaráno. „Kritizuje se zápach a pobývání těchto osob v určitých částech města, ale nikoliv příčina," dodal Martin Věchet. Sdružení také požaduje zvýšení příspěvku na nákup fotografií Bohdana Holomíčka pro Galerii města Trutnov a snížení příjmu z herních automatů.