Společnost Taiko, která bude letos už podeváté organizovat trhy v centru české metropole, vyhlašuje soutěž o nejvhodnější jehličnan, který ozdobí centrum Prahy po dobu adventu.

Od středy mohou posílat všichni zájemci svoje tipy. Vítěz obdrží symbolickou finanční odměnu ve výši deset tisíc korun.

Připomeňme, že vánoční strom pocházel v předchozích letech většinou z krkonošských lokalit. Do Prahy putoval například z Janských Lázní nebo Lánova. Smrk ztepilý, který zdobil loni Staroměstské náměstí, pocházel z obce malé Kyšice Poteplí na Kladensku.

Pražanům a návštěvníkům metropole ho věnovala místní obyvatelka, které vyrostl na zahradě a svojí výškou začal ohrožovat chatu. Strom, na kterém si po vánočních trzích pochutnala zvířata v pražské Zoo, měl sedmdesát let.

Do klání se mohou přihlásit zájemci, kteří mají na pozemku smrk splňující podmínky, a například z důvodů bezpečnosti, nebo plánované stavební činnosti se ho potřebují šetrně zbavit. Tip mohou poslat i ti, kteří o ideálním stromu vědí, ale nejsou jeho majiteli. „Už dvakrát se nám vyhlášení soutěže osvědčilo a ideální strom jsme vždy našli. Chceme požádat o pomoc obyvatele Česka, aby nám ulehčili smrk najít," říká Petr Hozák, provozní ředitel pořadatelské společnosti.

„Nejvhodnějším stromem pro umístění na Staroměstském náměstí je smrk. Ten se vždy upraví na výšku dvaadvacet metrů. Navrhovatelé by měli počítat s několika důležitými podmínkami," upozornila mluvčí společnosti Hana Tietze. Strom by měl mít bezchybný vzhled, dobrý zdravotní stav, který prozkoumají dendrologové (viz. snímek) a měl by být snadno dostupný pro těžkou techniku. Návrhy mohou lidé posílat do 24. září. Během října po obhlídkách vybraných stromů a vyšetření dendrology vybere organizátor soutěže 5. listopadu 2012 vítěze.