“Nevzdáváme se naděje a stále intenzivně pátráme po každé indicii, kde by mohl být. Za skoro měsíc toho musel prožít mnoho. Stále na něj myslím, jak se vypořádává se zcela novou životní situací. Může být kdekoliv, nemusí už volně pobíhat od vesnice k vesnici, může se skrývat v lese, ale stejně tak může být u někoho na zahradě u domku nebo chalupy.

Vilda je anglický kokršpaněl - modrý bělouš (barva černobílá), má černé uši, na hlavě bílý flek, puntíkovanou masku a packy. Na zádech má velký černý flek ve tvaru srdce a na pravém boku má dva velké černé fleky.

První kontakt s Vildou od jeho zaběhnutí ohlásili lidé mezi Harrachovem a Kořenovem. „Pán ho viděl jak běží u silnice za svodidly, prý v blízkosti mostu přes Jizeru,“ popsala Bílá. V ten den už jela pátrací akce naplno a majitelka zveřejnila první odměnu ve výši 10 tisíc korun.

3. dubna volala majitelce Vildy paní z vesnice Mříčná, že Vildu viděli asi třicet kilometrů po proudu Jizery u Dolní Sytové, takže asi mířil dál po proudu na Semily. Vzhledem k tomu, že Vilda byl zvyklý s rodinou sportovat a je na tom fyzicky dost dobře, nebyl problém uvěřit, že takovou vzdálenost zvládne bez obtíží.

V neděli 7. dubna byl Vilda údajně viděn na louce nad Vítkovicemi. „V té době nebyl zraněný, ale už dost vyčerpaný. Možná hledal cestu na chalupu, kterou máme u Vysokého nad Jizerou a pobíhá po okolí.“

Mezitím probíhala kampaň na sociálních sítích, inzerce v novinách, sdíleli přátelé i lidé, kterým není osud zaběhnutých zvířat, hledajících domov, lhostejný. “Každý další den nejistoty byl náročnější na psychiku. To, že nevíte, co se stalo a hlavou se vám honí všemožné scénáře, je úplně nejhorší.” Ve středu 24. dubna volala paní z Bělé u Libštátu, že byl Vilda viděn na silnici směr Libštát. „Prosím, pokud tam někdo blízko bydlí, koukejte kolem sebe a když ho uvidíte, chyťte ho. Je ztracen už více než 25 dní.“

„Nesmírně si vážíme jakékoliv pomoci, prosím o sdílení a pomoc při hledání. Věříme,že vše dobře dopadne a Vilda se vrátí domů,“ vyzvala Kristýna Bílá. „Neztratila jsem naději, že jsou lidé lhostejní. Tuto zkušenost opravdu nemám. I v této nelehké životní situaci jsem se setkala s novými báječnými lidmi. Díky všem!“

Kokršpaněl Vilda není určitě agresivní, není důvod se ho bát. Nekouše, ale je s největší pravděpodobností vystresovaný a možná nepůjde k lidem na zavolání.

Když se ztratil, měl červený obojek se známkou s kontakty. Je čipován, čip je registrovaný.

Kdo by měl jakékoli poznatky o Vildovi, nechť kontaktuje majitele na telefonních číslech 603 106 771 nebo 776 553 472 nebo na mailu kristynbila@gmail.com.