Nervozita. Pocit, se kterým plukovník Roman Hlinovský na Pražském hradě bojoval. „Byl jsem opravdu nesvůj. Když jsem poslouchal, co ti lidé kolem mě dokázali, jaké prožili osudy, říkal jsem si, že sem ani nepatřím,“ komentuje své pocity oceněný hasič, který v době povodní velel integrovanému záchrannému systému a koordinoval záchranné práce.

Vyznamenání prý nepatří úplně jemu. „Nebylo to o Hlinovském, ale o všech 1789 lidech, kteří tam v srpnu byli, beru to jako ocenění především jejich práce,“ pokračuje.

Skromné vystupování Romana Hlinovského se pokusil narušit hejtman Libereckého kraje Stanislav Eichler.

„Mám z toho ohromnou radost. Medaile Za zásluhy je ve správných rukou,“ konstatoval. Slavnostní momenty na Pražském hradě si hejtman spolu s Hlinovským mohl vychutnat osobně. „Byl jsem u toho a podle mne jde o relevantní způsob ocenění za jeho práci. Srpnové povodně skutečně oddřel,“ dodal hejtman.

„Nebylo to o Hlinovském, ale o všech sedmnácti stech lidech, kteří tam v srpnu byli, beru to jako ocenění především jim,“ Roman Hlinovský, hasič

Nesvůj si hasič připadal i při setkání s prezidentem Václavem Klausem, který mu ocenění předal. „Vždy jsem ho viděl jen z dálky a teď jsem s ním mluvil a třásl si rukou. Nakonec to bylo příjemné,“ vzpomíná. Při předávání seděl vedle Jaromíra Jágra a vzpomínka na něj mu vykouzlila na tváři úsměv. „Byla to náhoda, seděli jsme podle abecedy a takhle to vyšlo,“ říká. „Ale je to velice bezprostřední člověk a pár slov jsme prohodili,“ usmívá se.

„Od prvních minut řídil povodňový štáb a je důstojným reprezentantem pracovníků v integrovaném záchranném systému,“ zaznělo ve Španělském sále Pražského hradu v odůvodnění předání vyznamenání. Medaile Za zásluhy třetího stupně pro Hlinovského je za zásluhy o stát v oblasti bezpečnosti státu a občanů.