„Pokud půjde vše podle plánu, o víkendu spustíme provoz druhého úseku. Zatím je to ale bez záruky, vstupuje do toho řada proměnných. Například motor musíme dopravit do poháněcí stanice na Růžové hoře, což může být problém kvůli nesjízdnému terénu. Bude potřeba také motor seřídit, aby byl ve shodě se zařízením lanové dráhy. Věřím, že do konce února bychom ale měli druhý úsek zprovoznit," řekl ČTK Jiří Špetla.

Každý ze dvou úseků lanovky má svůj motor, oba motory za normální situace fungují ve stanici na Růžové hoře. Motor dolního úseku se porouchal v pondělí 29. ledna. Technici vzhledem k tomu, že je dolní úsek častěji v provozu, na něj přemístili funkční motor z horního úseku lanovky. V úterý 30. ledna po výměně motorů se dolní úsek opět rozjel.

Turisté se zřítili z vrcholu Sněžky na polskou stranu hory do kotle Lomniczki.
Memento ze žlabu smrti. Lidé riskují, na Sněžku chodí v keckách a kozačkách

Lanovka může být v provozu do rychlosti větru 60 km/h. Horní úsek v zimě bývá často zastaven kvůli silnému větru. Aktuální informace o provozu jsou na webu lanové dráhy.

„Stávající motor je v opravě, dodací lhůta je čtyři měsíce. Opravený motor poté vrátíme na své místo a náhradní si necháme v rezervě," popsal Špelta.

Loni v prosinci byla návštěvnost lanovky 7603 lidí a letos v lednu 10.843, zatímco v prosinci 2022 byla 9053 a v lednu 2023 využilo lanovku 14.787 cestujících.

Návštěvnost lanovky v prosinci a v lednu v současné zimní sezoně v meziročním srovnání klesla o 22,6 procenta na 18.446 cestujících z loňských 23.840 lidí. Důvodem je podle zástupců lanové dráhy nepříznivý průběh letošní zimy a také o týden delší pravidelná odstávka lanovky v prosinci 2023, než byla v roce 2022.

„V lednu 2024 bylo meziročně méně návštěvníků také vlivem deštivého a větrného počasí. V únoru 2024 je i přes nepřízeň počasí návštěvnost standardní, možná i díky tomu, že jarní prázdniny jsou v plném proudu a lyžovat v dešti se nikomu moc nechce, využívají tak raději služeb naší lanovky," konstatoval Jiří Špetla.

Na 22. února připadá desáté výročí otevření zmodernizované lanovky na vrchol Sněžky. Kabinová lanovka je po kompletní výměně v provozu na prvním úseku od prosince 2013, na druhém úseku jezdí od února 2014. Současné zařízení za více než 300 milionů korun nabízí turistům čtyřmístné kabiny místo dřívějších otevřených dvousedaček. Dodavatelem technologie zmodernizované lanovky byla lanovkářská firma Leitner.