V uplynulých dnech dva členové Horské služby ČR a jeden zástupce polské GOPR na místě spolu s budoucími albánskými kolegy provedli průzkum terénu a seznámili se s místními možnostmi a specifiky. „V horských lokalitách proběhlo také základní školení z topografie, používání GPS a především z ošetření a záchranářských technik. Zjistili jsme, že zde v tuto chvíli funguje případná záchrana či pomoc zbloudilým turistům velmi chaoticky, nahodile a především s nulovým vybavením," uvedl k mezinárodní akci Jiří Brožek, náčelník Horské služby ČR.

Národní park Valbona se nachází na severu Albánie při hranicích s Kosovem a Černou Horou. Valbona je přibližně 25 km dlouhé hluboké údolí, které začíná být v posledních letech velmi vyhledávané turisty. Mnoho z nich přijíždí také z Čech a dalších středoevropských zemí. Vzhledem k tomu, že park a související horské oblasti zasahují i do dalších států, lze předpokládat, že budoucí organizované nasazení horských záchranářů na profesionální úrovni by mohlo mít i mezinárodní rozměr.

„Projekt je podpořen z Visegrádských fondů, a zaštítěn velvyslanci zemí V4 v Albánii – ČR, Slovenska, Polska a Maďarska. Lví podíl na tom má česká velvyslankyně Bronislava Tomášová," doplnil náčelník Brožek. Dodal, že následně bude HS v České republice hostit pět albánských adeptů na profesionální záchranáře. „Ukážeme jim fungování horských služeb v ČR, Polsku a na Slovensku a opět budou školeni ve zdravovědě, používání záchranářské techniky a horolezectví," řekl Jiří Brožek s tím, že pokud bude tento „malý V4 projekt" úspěšný, podílela by se HS ČR i na kompletní přípravě a organizaci horské služby a její koordinaci s dalšími místními složkami v této krásné balkánské zemi.

(njt)