Už při něm mohla využít modernizované prostory místní stanice. Potřebovala je jako sůl. Pro péči o zraněné návštěvníky hor získala výrazně lepší podmínky. Rekonstrukce přišla po 29 letech od výstavby tehdejší nové stanice pod sjezdovkou Javor. "Je to veliká změna a obrovský posun," potvrzuje zkušený člen Horské služby Krkonoše Wolfgang Berger, který slouží v Peci pod Sněžkou třicet let.

Podle náčelníka Horské služby Krkonoše Pavla Jirsy je Pec pod Sněžkou místem, kde v současné době dochází k nejvíce úrazům z celých Krkonoš. "Počet úrazů neustále narůstá, proto bylo potřeba řešit zázemí pro naše záchranáře. Doba se vyvíjí a je potřeba, aby měli podmínky pro práci co nejlepší," říká Pavel Jirsa. Horská služba připravuje také opravy stanic ve Špindlerově Mlýně a Rokytnici nad Jizerou.

Dvouletá rekonstrukce v Peci pod Sněžkou za 13 milionů korun, hrazená z dotace ministerstva pro místní rozvoj, přinesla podstatné úpravy především ve vnitřním vybavení. Zajímavým prvkem je venkovní polygon pro výcvik záchranných technik.

Rekonstrukce proběhla ve dvou etapách v letech 2020 a 2021. "Zůstal tady pouze skelet původního objektu. Budova z roku 1993 nevyhovovala ze současného pohledu dispozičně a komplikovala především překládání pacientů, které bylo zdlouhavé. To se nyní zlepší díky nově vybudované garáži. Vznikl nový prostor pro přijímání pacientů, to je nejpodstatnější změna," popisuje náčelník.

"Výrazně se změnilo uspořádání stanice. Prostor dosavadní malinkaté ošetřovny a služebny byl přežitý a nedostačující. Teď máme k dispozici ohromně praktickou přijímací místnost, odkud pacienti míří do ošetřovny, která je velká a moderně vybavená," doplňuje Wolfgang Berger.

close Záchranáři zasahovali v pátek v Peci pod Sněžkou u zraněného lyžaře. info Zdroj: Michal Fanta zoom_in Záchranáři zasahovali v pátek v Peci pod Sněžkou u zraněného lyžaře.

Zaměstnanci Horské služby mají nově k dispozici místnost pro přespání. "Je pro nás výhodnější spát při službách na stanici, když máme pohotovost. Je to lepší než si brát techniku domů a vyjíždět se zamrzlým, studeným skútrem k zásahu," vysvětluje Berger.

Horská služba má na stanici v Peci pod Sněžkou čtyři stálé zaměstnance. K tomu na zimu přibírá dva sezonní zaměstnance. Dvacítka dobrovolníků zajišťuje služby o víkendech. Když je potřeba, tak vypomáhají i v týdnu. "Zasahujeme u čím dál většího počtu úrazů, v letošní zimě registruje opět jejich nárůst. Úrazů přibylo i přímo v Peci pod Sněžkou," konstatuje Pavel Jirsa.

Nejvíc úrazů vzniká při lyžování, k dalším dochází při skialpinismu a pohybu turistů v terénu. Tam jsou zásahy komplikovanější, vyjíždí k nim větší počet záchranářů. "Ve čtvrtek jsme měli jeden případ, ve středu jedenáct. Jsou to výkyvy. Nevíte, co přijde který den," namítá horský záchranář Wolfgang Berger.

Než se Horská služba v Peci pod Sněžkou dočkala modernizace stanice, museli její členové vytrpět během rekonstrukce přechodné působení ve složitých podmínkách. "Téměř celou zimu měli k dispozici jen tři buňky. V jedné byla ošetřovna, v jedné sklad, v jedné služební dispečink. V žádném případě to nebylo jednoduché," uznává náčelník Jirsa. "Trochu nám pomohlo, že skiareály byly zavřené a snížila se úrazovost," dodává.

Rekonstrukce čeká rovněž základnu Horské služby ve Špindlerově Mlýně. "Chceme zachovat její ráz, jde o historický objekt z roku 1972. Budeme měnit podlahy v garážích, úpravami projde ubytovna a spolková místnost. Doufám, že k rekonstrukci dojde letos," upřesňuje Pavel Jirsa.

Stavba se uskutečnila podle architektonického návrhu ateliéru TENET. "Kvůli zachování kontinuity jsme úzce spolupracovali s autorem projektu původní stanice, architektem Brzobohatým. Návrh zohlednil i předpokládaný neustálý růst počtu zásahů," říká Tomáš Havrda z trutnovského ateliéru TENET. "Rekonstrukce a přístavba stanice v Peci pod Sněžkou pro nás byla velkou výzvou, a to i přesto, že členové Horské služby měli po téměř třiceti letech fungování stanice poměrně jasnou představu o její budoucí podobě," dodal.

close Vizualizace projektu modernizace stanice Horské služby v Peci pod Sněžkou. info Zdroj: TENET, architektonický ateliér zoom_in Vizualizace projektu modernizace stanice Horské služby v Peci pod Sněžkou.

Hlavními cíli návrhu architektů bylo podle Havrdy umožnit v nejvyšší míře efektivní, bezpečný a praktický provoz, ale zároveň i poskytnutí dostatečně komfortního zázemí pro aktivní i pasivní odpočinek mezi zásahy.