„Vítr měl ráno přes 20 m/s, v nárazech 28 m/s, což znamená více než 100 km/h. Povrch je zledovatělý. Pokud se na Sněžku vůbec vydáte, doporučujeme použití nesmeků, popřípadě maček,“ upozornila Horská služba Krkonoše.

Vedle zledovatělého terénu se turisté musí na vrcholu připravit rovněž na silné poryvy větru, který v nárazech dosahuje rychlosti orkánu.

Takhle vypadá Jubilejní cesta na Sněžku v létě. V zimě je uzavřená kvůli lavinovému nebezpečí a náročným zimním podmínkám.
Neuměli vysvětlit, proč šli do zákazu, popsal záchranář z Pece případ na Sněžce

Kvůli tomu nejezdí ani horní úsek lanovky z Růžové hory na Sněžku. Teplota na vrcholu nejvyšší české hory byla v sobotu dopoledne -4 °C, ale pocitová teplota se pohybuje hluboko pod bodem mrazu, kvůli silnému větru odpovídá -15,5 °C.

Na hřebenech hor je podle Horské služby Krkonoše 100 až 140 cm sněhu, platí nejnižší, první stupeň lavinového nebezpečí. Po oblevě se opět ochladilo, během dne budou srážky na hřebenech hor sněhové. Sněhová pokrývka byla po ránu celkem dobře zpevněná, se stoupající teplotou bude vlhká až mokrá. Můžou se vyskytnout laviny z mokrého sněhu a laviny z klouzavého sněhu.

Turisté se zřítili z vrcholu Sněžky na polskou stranu hory do kotle Lomniczki.
Memento ze žlabu smrti. Lidé riskují, na Sněžku chodí v keckách a kozačkách

„Nad 1300 metrů se mohou vyskytnout laviny z navátého sněhu. Uvolnění laviny je možné jen při velkém dodatečném zatížení a to jen ojediněle ve velmi strmém extrémním terénu. Je možnost samovolného uvolnění malých, nebo středních lavin, které se většinou zastaví ještě na svahu,“ uvedl Robert Dlouhý z Horské služby Krkonoše.