V den výročí tragické události záchranáři na úbočí položili věnec ke křížku, který ji připomíná. Pro Horskou službu je to akce, kdy si členové připomínají, že zachraňují lidské životy, ale zároveň při této práci mohou ztratit kolegy a kamarády.

Martin Messner je horským záchranářem stejně jako otec Jan.
Messnerovi, to je rod horských záchranářů

"Připomínáme si tuto tragickou událost každý rok a obvykle se k nám přidají naši přeshraniční kolegové z GOPR i řada přátel hor. Jako vždy jsme vystoupali ke Slezskému domu a pak položili věnec po vrcholem u kříže," uvedl Pavel Jirsa, náčelník Horské služby Krkonoše.

Messner a Spusta se před 47 lety vydali na pomoc turistovi, který se při sestupu z ledem pokryté Sněžky nešťastnou náhodou zřítil na strmou polskou stranu hory. Jelikož nešlo o plánovanou záchrannou akci, neměli s sebou jisticí pomůcky, přesto neváhali a rozhodli se mladému lékaři ihned pomoci. To se jim stalo osudným.

Co se tehdy přesně stalo? O tom jsme psali zde:

Ke křížku a pamětní desce na úbočí Sněžky se každoročně vydávají členové české a polské Horské služby, aby uctili památku Štefana Spusty a Jana Messnera.
Vzpomínky na Spustu a Messnera nevyblednou, záchranáři uctili jejich památku

Členové Horské služby si připomněli památku kolegů Štefana Spusty a Jana Messnera.Členové Horské služby si připomněli památku kolegů Štefana Spusty a Jana Messnera.Zdroj: Horská služba Krkonoše