Ten vstoupil do české sportovní historie jako příběh přátelství a vůle, který zdolala smrt. Při náhlém zvratu počasí zůstal tehdy na trati jediný běžec, Bohumil Hanč, jemuž však ve vánici docházely síly. Jeho přítel Václav Vrbata dal Hančovi svůj kabát, ačkoli věděl, že tím nasazuje vlastní život. Oba kamarádi nakonec opravdu zahynuli.

„Čtyřiadvacátý březen je příležitostí k připomenutí obětavé práce a historie horských záchranářů. Letos navíc slavíme 75 let naší činnosti,“ připomněl náčelník Horské služby ČR Jiří Brožek. Ta zahájila činnost 12. května 1935. u pomníku zesnulých lyžařů Bohumila Hanče a Václava Vrbaty na Vrbatově návrší záchranáři připomněli své kolegy, kteří zahynuli při záchraně lidských životů.

"Tehdy se spojili koncesovaní průvodci, nosiči, místní četníci, hasiči a členové lyžařských, turistických a sokolských spolků," uvedl náčelník Horské služby České republiky Jiří Brožek.

Rozvoj horského záchranářství v tuzemských horách začíná především po druhé světové válce, kdy postupně podle krkonošského vzoru vznikaly záchranářské organizace také v dalších horách. V Česku horská služba zaměstnává zhruba stovku záchranářů, pomoc v horách zajišťuje také asi 350 dobrovolných členů. Horská služba působí v Krkonoších, Jizerských, Krušných a Orlických horách a také v Jeseníkách, Beskydech a na Šumavě.