Do paradoxní situace se dostala lyžařská střediska. Od 28. prosince čekala, až jim vláda umožní otevřít. Dočkala se v momentě, kdy se ještě na některých sjezdovkách drží sníh, ale lyžovat už nepůjde. Například ve Špindlerově Mlýně u horních stanic lanovek je i na začátku května téměř metrová sněhová pokrývka. Lanové dráhy můžou obnovit provoz podle rozhodnutí vlády od 10. května. "Jen to dokresluje amatérismus, s jakým vláda přistupuje k opatřením, která se týkají venkovních sportovišť," poznamenala k situaci Alena Hruboňová ze společnosti Snowhill, která provozuje skiareál ve vrchlabských Herlíkovicích. Ten bude mít v letní sezoně v provozu lanovku na Žalý od soboty 29. května.

Jako první se rozjede v Krkonoších lanová dráha Sněžka z Pece pod Sněžkou. "Letní provoz spouštíme ve středu 12. května. Opatření budou stejná jako dříve, tedy roušky, rozestupy, dezinfekce. Nástup do kabin bude na uvážení cestujících, kdy spolu pojede například rodina,“ řekl náčelník Lanové dráhy Sněžka Jiří Špetla. Lanovka na nejvyšší českou horu bude v provozu každý den od 8 do 19 hodin. "Před zahájením budeme provádět prohlídky a kontroly zařízení," dodal Špetla.

Letos zatím ne. S případným umístěním sítí na Sněžce Správa KRNAP vyčká na to, jak se budou lidé chovat v přírodě.
Oplocení Sněžky se letos nechystá, KRNAP s umístěním sítí zatím vyčkává

Ve Špindlerově Mlýně láká Skiareál zatím spíše na květnovou koulovačku či stavění sněhuláka. "Možná těžko uvěříte, ale na horách panuje ještě zima. U horních stanic našich lanovek je stále téměř metrová sněhová pokrývka, takže na provoz letních atrakcí to ještě úplně není. Všechny návštěvníky k nám však zveme na výlet po hřebenech hor, na jarní koulovačku nebo možnost postavit si posledního sněhuláka sezony," popsal aktuální situaci ředitel Skiareálu Špindlerův Mlýn René Hroneš.

"Na smysluplné rozběhnutí letních aktivit také potřebujeme, aby se cestovní ruch rozjel i v rámci ubytovacích zařízení. S místní a jednodenní klientelou si nevystačíme," řekl Hroneš.

Pokud bude přát počasí, spustí Skiareál Špindlerův Mlýn provoz lanovky na Medvědín příští víkend 15. a 16. května. "Lanovka zatím pojede jen o víkendech. Smysl našemu provozu v každodenním režimu dává fungování dalších služeb, zejména hotelů a gastronomie. Tak, aby se návštěvníci Špindlu měli kde ubytovat a najíst, aby nemuselo jít jen o jednodenní víkendovou klientelu," vysvětlil ředitel Skiareálu.

Frézování sněhu na silnici mezi Výrovkou a Luční boudou
OBRAZEM: Mezi sněhovými mantinely v Krkonoších řádila fréza

Rovněž Špindlerův Mlýn počítá se zajištěním nutných protiepidemických opatření. "Nastavení opatření a zajištění bezpečnosti našich klientů je na prvním místě. V tomto ohledu jsme byli více než stoprocentně připraveni i na případný zimní provoz, který je z hlediska náročnosti a návštěvnosti výrazně komplikovanější," dodal René Hroneš.

Kabinková lanovka Černohorský Express z Janských Lázní na Černou horu začne jezdit v sobotu 15. května. "V květnu počítáme s víkendovým provozem. Od června by tato lanovka měla vyvést návštěvníky z Janských Lázní již denně," sdělila mluvčí SkiResortu Černá hora-Pec Zina Plchová. Na Černé hoře bude ve dnech provozu lanovky otevřené výdejní okénko Fordbaru.

Sedačková lanovka Portášky z Velké Úpy začne jezdit ve víkendovém režimu od soboty 22. května. O sobotách a nedělích bude v provozu i v červnu. Rovněž Herní krajina Pecka na Portáškách se pro návštěvníky otevře až v sobotu 22. května. "Některé herní prvky jsou totiž stále pod sněhem," vysvětlila Plchová.

SkiResort Černá hora-Pec chce vybudovat na sjezdovce Javor v Peci pod Sněžkou novou šestisedačkovou lanovku.
SkiResort připravuje stavbu nové šestisedačkové lanovky v Peci pod Sněžkou

"Při přepravě lanovkou platí stejná pravidla jako při cestování jinými dopravními prostředky. Lidé musí mít po celou dobu přepravy ochranu úst a nosu a musí dodržovat rozestupy," uvedla k opatřením, na která se musí návštěvníci připravit.

"Kabinky jsou větrané po celou dobu jízdy a všechny lanovky pravidelně dezinfikované. I toto léto platí, že v kabince nebo na sedačce spolu cestují pouze ti, kteří spolu na hory přijeli. Je jedno, zda jde o dvojici, nebo malou rodinnou skupinku. Aby byla přeprava ještě rychlejší a bezpečnější, bude možné koupit si jízdenku na lanovku on-line," upřesnila Plchová.

Stezka korunami stromů Krkonoše v Janských Lázních čekala na první návštěvníky v pátek dopoledne marně.
Stezka korunami se inspirovala ve Vysokých Tatrách, větrný mlýn zavedl suvenýry

Už od pondělí 10. května bude denně otevřená SkiResort Live půjčovna horských elektrokol pro dospělé i děti se v Janských Lázních v budově kabinkové lanovky. Zůstane otevřená denně. Půjčovna koloběžek SkiResort Live ve Velké Úpě na Portáškách bude otevřená od soboty 22. května, následně ve dnech provozu lanovky.

"Nově zavádíme on-line rezervaci koloběžek a horských elektrokol na webu SkiResortu. Rezervovat na konkrétní den a zaplatit on-line je možné i bez registrace. Potvrzení přijde lidem do e-mailu a samotné vyzvednutí horského elektrokola nebo koloběžky je pak otázkou pár okamžiků," poukázala Zina Plchová na novinku.

Krkonošská kuchařka. Spisovatelka Danka Šárková shromáždila recepty od krkonošských hospodyněk, které nazývá kouzelnicemi, jelikož ze základních potravin dokázaly zasytit celou rodinu. Na snímku je spolu s fotografkou Lucií Lízlerovou.
Zkuste uvařit kyselo, hladkou ančku, nebo upéct rozcuchanou nevěstu