Ženy si naloží náklad o hmotnosti 20 kg, většina mužů 40 kg a ti nejudatnější dokonce 60 kg! Na trase přes Obří důl, která je dlouhá 6,4 km a má převýšení 754 metrů, to loni zvládla nejrychleji Iva Dolečková za 1 hodinu a 24 minut. Mezi muži byl první Milan Marhan za 1 hodinu a 30 minut. Zdeněk Pácha, který nesl nejtěžší náklad 60 kilo, absolvoval trasu od lanovky v Peci na vrchol Sněžky za 1 hodinu a 55 minut. A ještě si v cíli postěžoval, že byl o patnáct minut pomalejší než před rokem…

„Závodníci nosí zátěž jak v běžných batozích, tak i na speciálních dřevěných nosičských krosnách. Náklad je tvořen nápoji v plastových obalech od firmy Kofola, sortiment je určen pro další prodej na Poštovně. Nosiči se tedy netrápí zbytečně,“ uvedl majitel Poštovny na Sněžce Milan Blaha.

"První dva ročníky závodu Sněžka Sherpa Cup nosili muži zátěž 40 kg a ženy 20 kg. Některým závodníkům to ale stále nestačilo a doslova si vyžádali větší zátěž. Nakonec jsme se ustálili na váze 60 kg. Většina z nás už takto těžkou krosnu nedokáže unést, natož s ní pokořit naši nejvyšší horu," doplnila organizátorka závodu Daniela Maixnerová.

Sněžka Sherpa Cup má i zimní verzi. Nosiči absolvují trasu druhým směrem, přes Růžohorky, se 30 kg, ženy s patnácti. Koncem ledna, v přívalech sněhu, mlze a fujavici, se vypořádal s extrémními podmínkami nejlépe Petr Mazal. Z Pece na Sněžku to zvládl za 1 hodinu a 22 minut.

Start sobotního závodu je v 10 hodin v Peci pod Sněžkou před budovou stanice lanové dráhy na Sněžku.