K nejčastějším zraněním v letošní zimní sezóně docházelo na lyžařských svazích, při sjezdovém lyžování se zranilo 3 509 osob a na snowboardu 1 738 osob. Celkově se na horách v zimní sezóně zranilo 7 147 osob. Nejvíce úrazů připadá na Krkonoše s počtem 2 685 zraněných osob.

"V českých horách se v uplynulém zimním období zranilo také velké množství zahraničních návštěvníků. K nejméně disciplinovaným patří Poláci, Němci a Holanďané," upozornil náčelník Horské služby České republiky Jiří Brožek.

„Zaznamenáváme snížení počtu zraněných a lepší kázeň turistů na horách. K tomu přispělo i 10 FIS pravidel pro chování na sjezdových tratích, jehož zveřejnění jsme tentokrát věnovali zvýšenou pozornost,“ uvedl Jiří Brožek.

Také pro letní období je připraveno Desatero zásad bezpečného chování při pohybu v horském terénu. Pro náročnější horské túry je možné letos poprvé využít i služeb osmi nových horských průvodců, kteří nedávno pod dohledem členů HS složili náročné zkoušky.

Záchranářská a preventivní činnost je velmi důležitá pro bezpečnost návštěvníků hor. Ministerstvo pro místní rozvoj proto nesnížilo rozpočet Horské služby ani v letošním roce. Dotace na provoz služby je letos 110 milionů korun.

„Na nutnou renovaci a obměnu majetku dostane Horská služba navíc 20 milionů korun a dalších 10 milionů má z odpisů majetku. Za tyto peníze postaví například novou stanici v Černém Dole, nakoupí nové terénní vozy, čtyřkolky a skútry,“ dodal ministr Rostislav Vondruška.

Horská služba dovrší 12. května 75 let své oficiální existence. Daří se jí držet krok s podobnými organizacemi v zahraničí co do technického vybavení, tak i po stránce fyzické zdatnosti jejích členů.

Před několika dny si to znovu ověřili zástupci HS ČR ve švýcarském Zermattu na legendárním skialpinistickém závodě, který s parametry 53 kilometrů délka a více než 4000 metrů převýšení tratě patří k nejtěžším v Evropě. Umístění v první třetině početného pole závodníků je víc než uspokojivé.