Nářky majitelů penzionů a hotelů v nejvyšších českých horách, že v letní sezoně mají nedostatek lidí, ustupují do pozadí.

Horská střediska i svazky obcí a měst bojují už řadu let o letní návštěvníky pořádáním různých akcí, atraktivní zábavou všeho druhu, zkvalitňováním nabízených služeb v hotelech i penzionech. České hory začínají lidé vyhledávat stále více. „Obsazenost na přelomu července a srpna je v Krkonoších velmi slušná," oznámil včera Martin Jandura ze špindlerovského informačního centra v bývalém hotelu Central.

Kromě Němců a Nizozemců, kteří mají nyní také prázdniny, se vracejí do svých nejvyšších hor také Češi. „Našich lidí přibylo hodně. Je to markantní nárůst. Velký zájem je o pěší turistiku, cyklistické výlety. Na hřebenech je teď plno, chodí rodiny s krosnami, klasicky, jako to bylo dříve," konstatoval Jandura.

Vedra lidem nevadí. Na kopcích je chladněji a dobře se po nich šlape. Podle informací z webových rozhraní se lidé rádi ubytovávají v pronajatých chatách a chalupách, do nichž se vejde rodina i přátelé. Co naopak zůstává tak trochu na okraji zájmu, jsou kempy. „Je předčasné dělat závěry, ale zatím ta návštěvnost není nijak valná. Lidí se k nám chodí koupat a máme to zde založené spíš na restauraci než na tom kempu," řekli nám ve Vejsplaších.

A co lidi na horské dovolené láká? Pěší výlety a čím dál víc také turistika na kolech. V Krkonoších lze využít asi 30 značených cyklotras o celkové délce 440 kilometrů. Cykloturistům v Krkonoších v letní sezoně slouží od 2. června i speciální linky cyklobusů.

Za pěkného počasí využívají cyklisté možnosti vyjížděk k Labské a Luční boudě. K Jelence z Pomezních Bud mohou na kole od loňského léta. „O víkendu jsme si vyšlápli na Sněžku právě touto trasou. Chodíme po horách s malými dětmi, takže tudy je to na Sněžku teď asi nejpřijatelnější, když na vrchol nejezdí lanovka. Cyklisté na trase nás překvapili, ale nepřekáželi jsme si," komentovala návštěvnice Věra Davidová. „Cyklisté po hřebenech dál než ke zmíněným chatám nemohou a musí být ohleduplní k chodcům. Drtivá většina to dodržuje," upozornil na pravidla mluvčí Správy Krkonošského národního parku Radek Drahný.

Návštěvníci prahnou i po zpestření dovolené. V srpnu je mohou lákat například: Porciunkule v Hostinném (3. až 5. 8.), Kovosochání ve Starém kravíně ve Františkově u Rokytnice nad Jizerou (10. až 12.8.), Krkonošské pivní slavnosti ve Vrchlabí (11. 8.), Řemeslnické léto ve Vrchlabí (až do září) nebo sportovní počiny. Rock Point – Horská výzva ve Špindlerově Mlýně (11.8.), je prvním seriálem závodů v horském maratonu dvojic, určený i pro širokou veřejnost. Běh do vrchu v Janských Lázních (11.8.) je též divácky sledované klání.