Zatímco zájem o kurzy lyžování rok od roku roste, lyžařských instruktorů se horským střediskům stále nedostává. Učitelů, kteří provedou lidi prvotními základy jízdy na lyžích, chybí desítky. „Je to dlouhodobý problém. Vše začalo po covidu, kdy byl velký odliv pracovních sil z horských středisek. A dodnes se s tím potýkáme,“ uvedl prezident Asociace profesionálních učitelů lyžování a lyžařských škol Libor Knot.

Jaké novinky letos chystají české skiareály? Podívejte se: 

Za skipasy tuto zimu lyžaři v Česku zaplatí přibližně stejnou částku jako loni
Skiareály jsou připravené na sezonu: Jaké novinky přichystaly, jaké budou ceny

Podle něj za odlivem instruktorů stojí nejenom ekonomická stránka věci, ale také pohodlnost některých lidí. „Na horách se moc lidem pracovat nechce. Nemají tam takový komfort jako doma a také se jim nechce pracovat za podobné peníze, které získají prací v řetězcích rychlého občerstvení nebo ve skladu,“ doplnil Knot.

Paradoxem přitom je, že v poslední době je o kurzy na lyžařského instruktora nebývalý zájem. „I když chybí lyžařští instruktoři takřka všude, zájem o vyškolení na tuto profesi byl například letos větší. Vyškolili jsme řádově o tisíc lidí víc,“ doplnil Knot.

Jak naučit děti lyžovat:

Zdroj: Youtube

Shánějí studenty

Počty nově vyškolených instruktorů se však na horách neprojevují. Například v Harrachově, kde provozovatelé nabízejí kromě mzdy také ubytování a slevu na stravu. Zájem je především o studenty vysokých škol se znalostí němčiny nebo angličtiny, práce je pro brigádníky jak na víkend, tak přes celý týden. Sehnat kvalifikované sezónní pracovníky je však čím dál těžší a hory už nejsou pro studenty a sezónní pracovníky tak atraktivní jako dřív.

„Dříve jsme učili instruktory učit, dnes je bohužel učíme lyžovat,” okomentoval situaci Pavel Brychta z lyžařské školy Adventure Company Ploc.

Malé skiareály loni bojovaly o přežití:

Lyžařský areál Alšovka u Měděnce. Ilustrační snímek
Bude to boj, zní z menších skiareálů. Kvůli nákladům budou asi méně zasněžovat

Pro instruktory je nezbytná také jakákoli lyžařská licence akreditovaná ministerstvem školství. Základní licence stojí okolo šesti tisíc korun. Některé lyžařské školy na ni přispívají v závislosti na odpracovaných hodinách. Školy také podporují zvyšování kvalifikace, některé zcela proplácejí vyšší licence. Licence platí pět let, ale každá lepší lyžařská škola své zaměstnance trénuje také v průběhu roku. Harrachovští podnikatelé se shodují na tom, že do shánění sezónních pracovníků zasáhla pandemie i globální oteplování. Uplynulé tři sezony byly výjimečně špatné, a dříve jistá sezónní práce se tak stala nejistou.

Instruktoři chybí i jinde 

Problémy jsou i na Šumavě. „Instruktoři lyžování nám stejně jako v jiných střediscích do optimálního počtu chybí. Aktuálně je mimo solidní hodinové ohodnocení lákáme i na moderní zázemí lyžařské školy. Nabízíme i možnost ubytování v areálu za symbolických 500 korun měsíčně a zvýhodněné stravné,“ popsal ředitel šumavského areálu Ski&Bike Špičák Vladimir Kasík.

Podobné zkušenosti má i Josef Figura ze Ski Areálu Praděd v Jeseníkách, kde v současné době shánějí pět instruktorů lyžování. „Bohužel, mladým se moc na hory nechce. A je těžké je sem dostat,“ shrnul Figura.

Eva Adamczyková (dříve Samková) vysvětluje, jak správně jezdit na snowboardu:

Zdroj: Youtube