„Propad jsme zaznamenali především v srpnu. Viděli jsme to ve dnech, kdy teplota stoupla nad třicítky. Dopoledne jsme měli ještě prohlídky vyprodané, odpoledne ale lidé ubývali jak v expozicích, tak v rozkvetlé bylinkové zahradě,“ říká kastelán Hospitalu Kuks Libor Švec. „Ale je to pochopitelné, počasí vybízelo k radovánkám u vody, než k procházkám po hradech, zámcích a dalších kulturních institucí,“ dodává smířlivě.

Od roku 2015, kdy na Kuksu zahájili první kompletní sezónu po rekonstrukci areálu, památka pravidelně evidovala více než stotisícovou roční návštěvu. Lidé byli zvědaví na opravený Kuks a rádi se do bývalého sídla hraběte Šporka vraceli.

Oproti minulosti si letos jen během srpna vstupenku zakoupilo o 5 tisíc, v červenci pak o dalších 3,5 tisíce lidí méně.

„V současné době evidujeme zhruba 80 tisíc lidí. Na vysněnou a magickou hranici sta tisíc letos nejspíš nedosáhneme,“ potvrzuje Libor Švec. „Je zajímavé, jak se počasí do zájmu veřejnosti promítalo. Když bylo vedro, bylo tu návštěvníků opravdu pomálu. Když se zatáhlo a teplota klesla, přicházeli,“ dodává.

Přesto jsou pracovníci národní kulturní památky spokojení. Během čtyř let přilákali více než 400 tisíc lidí. Oblibu si udržují také společenské akce. Třeba na vinobraní přijely i letos tisícovky lidí. „Velkým překvapením pro nás letos bylo zapojení do Hradozámecké noci. Je vidět, že lidi lákají neobvyklé věci v neobvyklých hodinách,“ pochvaluje si kastelán naopak novinku.

Hospital Kuks v letošním roce čekají ještě tři velké organizované akce. Nejprve areál zaplní Svatohubertské slavnosti, v polovině října se otevře Tajemný Kuks. Sezonu zakončí tradiční vánoční trhy.