Jen za sobotní den si toto magické místo prohlédlo více než tisíc lidí. „Za celý den jsme prodali 1225 vstupenek," uvedl místní kastelán Libor Švec. Selský rozum, ale hlavně propočty, po prvním dni dávají zajímavý výsledek případným návštěvnickým statistikám. Pokud by totiž i další dny byly co se návštěvníků týče podobné, na konci prohlídkové sezony, která na Kuksu končí posledním říjnovým dnem, by mohli návštěvníci překonat bájnou hranici 200 tisíc turistů. Podobné číslo si však kastelán neumí představit ani v těch nejmagičtějších snech. „Držím se při zemi a vím, že teď lidé přijíždějí hlavně ze zvědavosti. Každý chce být mezi prvními, kdo obnovenou památku spatří. Když se na konci sezony dostaneme k hranici šedesáti tisíc, budu rád," dodal Libor Švec.

Mezi první „zvědavce", kteří objevili znovuobnovenou krásu Šporkova díla, se zařadil i Jan Rovňak, který s manželkou přijel až z Orlové, tedy z ostravského regionu. Jeho túra napříč republikou by se však dala nazvat i cestou inspekční. Přijel totiž „zkontrolovat" dílo své rodiny. „Moje dcera a zeť tady při obnově památky pracovali. Tak jsem se přijel podívat, jak se jim to povedlo. A musím uznat, že celý areál je opravdu krásný," uvedl Jan Rovňak, který prý Kuks spatřil naposledy před pětatřiceti lety. A co ho nejvíce zaujalo? „No přece Tanec smrti. To je nádhera," dodal muž. Ostatně toto dílo neznámého autora budilo o sobotě největší zájem i u ostatních návštěvníků.

Kuks se po dlouhé době opět otevřel turistům

Přestože slavnostní otevření Kuksu za účasti premiéra Sobotky proběhlo už v pondělí, turisté si museli několik dní počkat. Brány barokního areálu se jim otevřely až o uplynulé sobotě. Navzdory chladnému počasí byl o opravenou památku veliký zájem.

Někteří nedočkavci stáli ve frontě dlouho před začátkem otevírací doby, aby mohli na vůbec první prohlídku. Za první den se prodalo přes dvanáct set vstupenek na všechny návštěvnické okruhy.

„To je dvakrát tolik, než býval průměr v letní sezoně. Je teprve konec března, a přesto se návštěvnost přiblížila rekordům z léta 2008," řekl projektový manažer Revitalizace Kuks Filip Košťál. Několik stovek zájemců navštívilo o víkendu i nové informační centrum v nedaleké obci Kuks, kde se konala výstava fotografií turistických lákadel Podkrkonoší. „Každý druhý se ptal, kdy se otevře nová restaurace Baroque. Nástupce hostince U Prďoly bude fungovat od června," upřesnila Miroslava Kopecká z informačního centra.