Na jaké konkrétní novinky se mohou lidé těšit v letošním roce? „Zásadní je, že se nám konečně podařilo otevřít novou restauraci přímo v areálu Hospitalu. Ta bude v provozu od pátečního svátku a měla by přispět k lepšímu servisu pro návštěvníky. Právě lepší servis, a to jak v areálu Hospitalu, tak u dalších poskytovatelů služeb na protějším levém břehu, bude jedním z cílů celé návštěvnické sezony," řekl kastelán památky Libor Švec. „V průběhu roku chceme také otevřít malé bylinkářství, kde budeme nabízet různé čaje a tinktury, typické produkty bylinkové zahrady, budeme mít nové informační centrum nebo ještě plnější kulturní program. Ten začíná paradoxně právě sportovně maratonem," pokračuje Švec.

Kulturu oživí sport

Jak už kastelán naznačil, Kuks kromě zajetých kulturních akcí čeká také řada novinek. Už na začátku dubna se celým Královédvorskem proženou maratonci. V areálu Hospitalu budou mít hlavní stanoviště, bude se odsud startovat, budou se tu jako první oslavovat i vítězové.

„Rád bych vyzdvihl i další novou akci, srpnový DušeKraj. To bude taková pracovní dílna pro rodiny s dětmi. Každý den navíc vyvrcholí vystoupením herce Jaroslava Duška na nádvoří," zve v předstihu Libor Švec.

Velkolepý loňský zájem o kukský Hospital nastavil laťku hodně vysoko. „Spousta lidí se mě ptá, jestli udržíme návštěvnost. Čísla jsou ale jedna věc, já bych byl ale raději za již zmíněný lepší servis. Loni to byla taková zahřívací sezona po rekonstrukci, pro mě budou proto měřítkem hlavně spokojení návštěvníci, kteří si k nám najdou cestu. Ať už jich bude tolik nebo tolik. Chtěl bych je tímto k nám do areálu tímto pozvat. Hostpital bude opět mít určitě, co nabídnout," těší se kastelán.

Výše vstupného zůstává pro návštěvníky nezměněná. Základní pro dospělé je sto korun, rodina se třemi dětmi si areál prohlédne za 270 Kč. Také návštěvní doba zůstává nezměněná, kromě pondělí sem lidé mohou proudit každý den od 9 do 17 hodin.

Lidé během roku budou moci zavítat také třeba do sklepních prostorů Hospitalu. Tady mohou zhlédnout galerii vín a ochutnat některé vzorky. Sklepení najede na stejnou otevírací dobu jako Hospital od června.

Cílí i na Betlém

Při představování novinek letošní návštěvnické sezony se kastelán Hospitalu zmínil také o probíhajících pracích na Braunově Betlémě. Unikátní sochařsko-krajinářská realizace se dočkala udržovacích zásahů, které mají zastavit její postupné chátrání.

„Došlo k očištění hlavního reliéfu, dál by se na této kulturní památce mělo pracovat na konzervaci. Připravuje se také nová studie pro infrastrukturu a zázemí pro návštěvníky. Chystají se lesoparkové úpravy, rádi bychom celkově zrenovovali zeleň v okolí," řekl Libor Švec, kastelán Hospitalu.

Na téměř 300 let staré dílo Matyáše Brauna, vytesané do pískovcových skal, aktuálně cílí činnost neziskové organizace Revitalizace Kuks. V sobotu 2. dubna bude ve 12 hodin odhalena nová podoba kukské Madony, která má díky restaurátorům nový obličej, opraveno bylo i její nejbližší okolí. Další restaurátorské práce budou probíhat v závislosti na získávání finančních prostředků.

Dál vede Krumlov

I když Hospital Kuks vloni postoupil v porovnání s předchozími léty na magická čísla, nejnavštěvovanější tuzemská místa neatakuje. Nejatraktivnější kulturní památkou se v loňském roce stal hradní a zámecký areál v Českém Krumlově, kam zavítalo více než 400 tisíc lidí. Na paty mu šlapal zámek Lednice, třetím nejnavštěvovanějším objektem byl zámek Hluboká.

Kuksem proběhne maraton

První letošní akcí, která Hospital Kuks hromadně zaplní, není ani tak záležitostí kulturní, jako spíš sportovní. Už 2. dubna totiž do areálu barokního skvostu dorazí davy atletů, kteří se postaví na start prvního ročníku akce, která nese název Zkus maraton Kuks. Zúčastnění se přitom mohou těšit na řadu atraktivních destinací, kudy povede trasa o vzdálenosti 42 kilometrů, ale i ve zkrácených verzích.

Všechny tratě povedou skrz velkolepě zrekonstruovaný komplex Hospitalu, startovat se bude přímo na nádvoří. Probíhat se bude také kolem Braunova betléma, přes nejvyšší podkrkonošskou horu Zvičinu nebo přes labskou přehradu Les Království u Bílé Třemešné. Po protnutí Dvora Králové a Žirče pak maratonci zamíří na Křížovou cestu, minou Šporkův mlýn a vrátí se opět do Kuksu. Děti se ve zkrácených tratích proběhnou v prostorách bylinkové zahrady.

Starosta: „Myslíme na návštěvníky i místní"

V malé obci na okraji trutnovského okresu žije běžně 250 lidí. Nejvýraznější památka, areál Hospitalu, sem však během loňského roku přilákala více než 140 tisíc lidí. Jak se místní připravují na nápor turistů? A co pro ně připravují? Nejen o tom pohovořil starosta Kuksu Jiří Beran.

Jak se obec připravuje na blíží se návštěvnický nápor?
Obec se všeobecně chystá tím, že u nás uklidíme, připravíme lavičky, zajistíme koše, obsluhu parkoviště a podobně. Připravujeme informační stánek, opravili jsme veřejné wc a chystáme také rekonstrukci mostu přes Labe. Snad nám návštěvnickou sezonu stavbaři neochromí. Je s nimi ale řeč, proto si myslím, že ne.

Na jaká místa byste rád veřejnost zavedl?
Snažíme se, třeba ve spolupráci s organizací Revitalizace Kuks, rozšířit vycházkové stezky a okruhy. Vytváříme i lepší informační servis, například do mobilních telefon. Připravujeme nová turistická značení a podobně.

Do Kuksu vloni přijelo 140 tisíc lidí. Čekal jste takové číslo?
Snažíme se být flexibilní a na zájem veřejnosti se přichystat. Ale musím říct, že i nás v obci takové číslo překvapilo. Každá veřejná památka má svojí kapacitu, i ta naše. S ohledem na to se budeme snažit lidi rozvést po okolí tak, aby se nekumulovali na jednom místě. Vytváříme právě proto zmíněné naučné stezky, aby lidé nestáli dlouhé fronty před pokladnou a měli i jiné vyžití.

Zatímco v okolních obcích by návštěvníky rádi uvítali, není to u vás tak, že jich přijelo mnoho?
Pereme se s tím. Ale příchozí lidé do obce jsou vždy přínos. Máme radost, když v Kuksu lidé zůstanou i déle, využijí místní restauraci, snažíme se pracovat i na ubytovacích kapacitách. Vše má samozřejmě své pro i proti, ale já věřím, že lidé jsou Kuksu ku prospěchu.

Spolupracujete s vedením kulturní památky?
Nastartovali jsme novou spolupráci a snažíme se fungovat tak, aby to v obci i na památce fungovalo. Věřím ale, že se myslíme dostatečně i na místní lidi. I když si dovolím říct, že ti jsou už na návštěvníky prostě zvyklí.