Historicky druhý hotel na Pomezních Boudách s bezmála stoletou tradicí obepíná lešení. Jeho tvář a využití promění rekonstrukce, do které se pustil současný majitel, Skiareál Malá Úpa. "Bude to velice zajímavé místo s nádechem historie, které bude lákat na Malou Úpu," těší se ředitel Skiareálu Malá Úpa Martin Buček. Pro ubytování bude sloužit už jen podkroví, kde vyrostou dva velké apartmány. Ještě letos se otevře první část opravovaného objektu. V přízemí bude mít premiéru 26. prosince velká půjčovna lyžařského vybavení se servisem, kterou skiareál vybudoval na ploše 179 metrů čtverečních.

"Měl by to být opravdu perfektní prostor pro zákazníky s velkou čekárnou, kde si lidé počkají v klidu a teple, než na ně přijde řada," říká ředitel Skiareálu Malá Úpa. Příští rok má přijít na řadu v dalším patře kavárna, multimediální sál pro koncerty, výstavy, přednášky a sportovní obchod.

Skiareál původně plánoval zachovat po rekonstrukci Hořci hotelový styl, svůj záměr ale změnil. "Původním záměrem oprav bylo postavit hotel. Ve druhém a třetím podlaží jsme ovšem při bouracích pracích odkryli stěny a zjistili, že jde o dřevostavbu s krásnými, sto let starými trámy. Konstrukce je v pořádku, proto jsme se rozhodli ji zachovat. Ostatní části Hořce projdou rekonstrukcí," vysvětluje změnu plánů Buček.

"Kolem trámové konstrukce, která je úžasným dílem předků, vybudujeme muzeum. Nepůjde ale o výstavu starých lyží, chceme ho udělat interaktivní s moderními prvky tak, aby poukazovalo na historii i současnost hor, sníh, zimní sporty, Sněžku. Na jeho přesné podobě budeme ještě pracovat," popisuje. V podkroví vzniknou dva velké apartmány.

Hotel Hořec postavil v roce 1928 Adolf Wenzel jako Neue Grenzebaude. Byl to druhý hotel na Pomezních Boudách po Tippeltově boudě, pozdějším hotelu Družba a současném Pivovaru Trautenberk. Během komunismu patřil hotel Hořec do komplexu horských bud, společně se Zámečkem, Šátečkem a Družbou, které sloužily jako zotavovny Revolučního odborového hnutí (ROH) pod heslem Hory patří pracujícím.

Majitelé Skiareálu Malá Úpa stojí i za rekonstrukcí sousedního Pivovaru Trautenberk. Za dobře zvolenou horskou architekturu v objektu z roku 1911 dostali v roce 2018 při vyhlášení Českých cen za architekturu zvláštní cenu Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.