V nejvyšších českých horách o víkendu zněla polština a ruština. Češi se z Krkonoš po Vánocích stáhli, klientelu hotelů tvoří cizinci.

„Minulý týden byla obsazenost ve Špindlerově Mlýně výborná a pohybovala se kolem 90 procent. Hlavní část klientely tvořili vedle Poláků Rusové, kteří přijeli do Česka oslavit pravoslavné Vánoce," uvedl Martin Jandura z informačního centra ve Špindlerově Mlýně. Zároveň dodal, že tento týden jsou hotely a penziony ve Špindlerově Mlýně obsazeny jen z 50 až 60 procent.

Volná místa hlásí hotely také v Janských Lázních. „Ubytovací kapacity jsou obsazené ze 60 až 70 procent. O víkendu u nás byli Rusové a zejména Poláci, kteří slavili svátek Tří králů," informovala Lucie Behjoudiová z infocentra v Janských Lázních. Turisté můžou využít objednání pobytu na poslední chvíli. A za nižší ceny. Noc v hotelu je ve Špindlerově Mlýně i v Janských Lázních možné sehnat už za 250 korun.

Jenže na poslední chvíli se turisté rozhodují zejména podle počasí. A to teď lyžování vůbec nepřeje. Kvůli vytrvalému dešti si část jednodenních lyžařů návštěvu Krkonoš rozmyslela. „Návštěvnost byla o uplynulém víkendu ovlivněna počasím, oproti jiným víkendovým dnům klesla na polovinu," popsal ředitel SkiResortu Černá hora – Pec pod Sněžkou Petr Hynek.

Na sjezdovkách leží do 50 centimetrů technického sněhu. V provozu jsou běžecké trati Vejsplachy a na Kněžickém vrchu. Sáňkařská dráha z Černé hory je však uzavřena. „Hory si užívám i přes mokrý sníh. Na snowboardu se ale teprve učím, takže hodně padám. Proto jsem byla po půl hodině celá zmáčená," uvedla turistka Petra Slídecká.

Rodinu Tersických od lyžování ve skiareálu Černá Hora neodradil ani občasný déšť. „S dětmi mám na sjezdovce lepší pocit, když je takový těžký sníh, než když jsou na sjezdovce zmrzlé plotny. Teploty těsně nad nulou jsou příjemné, i slunce se během dne objevovalo," popsal turista David Tersický.

Na Medvědíně snížení návštěvnosti nezaznamenali. Podle Zdeňka Spilky ze špindlerovského skiareálu je kvalita technického sněhu výborná. „V neděli ráno byly na Medvědíně minus dva stupně Celsia, v horních partiích sněžilo. O víkendu dobíhal silvestrovský týden, proto byla návštěvnost sjezdovky dobrá," sdělil Spilka.

V Peci pod Sněžkou jsou některé sjezdovky, závislé na přírodním sněhu, mimo provoz. Vlekaři na to reagovali snížením ceny denního skipasu o pětinu na 500 korun.

Pavla Svítková