Například proslulý Mykologický klub v Úpici zvažuje, jestli se jeho členům vůbec podaří uspořádat tradiční výstavu hub. Pořádá ji vždy ve druhé polovině září v Městském sále.

„Zatím jsme se na schůzce minulý týden předběžně dohodli, že expozici ani letos nevynecháme. Nechceme zklamat hlavně děti ze škol, pro které to je nejlepší příležitost, jak poznat jednotlivé druhy,“ konstatovala členka klubu Marie Pospíšilová. Předeslala, že se mykologové vydají i do jiných lesů nejen v okolí, ale i do daleka, aby houby nasbírali. Výstavu chtějí uspořádat ve dnech 22. a 23. září.

„Když se teď vydáváme do lesa, protože nám to prostě nedá, najdeme za tři hodiny tak tři houby. Je to opravdu špatné, panuje hrozné sucho,“ postěžovala si Marie Pospíšilová. Nejen v regionu se proslavila svými skvělými sladkokyselými nálevy, do kterých své houbičky nakládá. V celorepublikových soutěžích se pravidelně úspěšně umísťuje na čele tabulek. Letos její nálev uspěl jako pátý v republice. „Není to žádná věda, dělám ho léta pořád stejně. Držím se zásady, že nejchutnější je tradiční nálev na znojemské okurky. Nesmí být moc kyselý. Chlapi více experimentují,“ smála se žena, která patří v úpickém klubu mezi aktivní členy. Však byla také loni u příležitosti svého životního jubilea oceněna vyznamenáním Zlatý Cantharellus. Nejvyšší ocenění svého druhu uděluje Česká mykologická společnost. „Houby jsou mým celoživotním koníčkem. Když je dobrá sezóna, nasuším i dvacet čtyřlitrových sklenic. Část úrody poskytujeme například jedné z trutnovských restaurací,“ dodala Marie Pospíšilová.

Klub mykologů v Úpici nezahálí, ani když hub moc neroste. Letos na jaře uspořádal například přednášku s vycházkou do lesa pro zájemce ve Rtyni v Podkrkonoší. „Vždycky se vydáme na vycházku a houby, které přineseme, pak hodnotíme. Pomáháme lidem určovat druhy, oceňujeme nejlepší kousky. Na jaře jsme našli hlavně kozáky, hřiby kováře, hřiby smrkové a holubinky. Teď je to mnohem chudší. Ale houbaři k nám stejně občas domů přijdou a radí se. Informuji je, jaký druh hub našli, často musím vytáhnout i několik atlasů, abych je přesvědčila, že jde skutečně o tu či onu houbu,“ poznamenala houbařka. Přiznala, že ze všech druhů má sama nejradši růžovky masáky. Jsou podle ní nejchutnější a dají se z nich vykouzlit různá jídla.