Lidé měli možnost zamířit na dominantu regionu od 18 hodin až do půlnoci. Podobné prohlídky nabídne hrad o prázdninách ještě třikrát. Výrazné zvýšení návštěvnosti od toho ale kastelán nečeká. Trosky jsou po zámku Sychrov druhou nejnavštěvovanější památkou v Libereckém kraji, loni si je prohlédlo přes 98 tisíc lidí.

„S návštěvností jsme na tom dobře, i když v posledních letech klesá. Jaká bude letos, je těžké odhadnout. Třeba v pátek tady ale bylo 1598 lidí, fronta se vinula až ven. Ten hrad není nafukovací," řekl kastelán Lubomír Martinek. Trosky proto podle něj nedělají propagační akce, protože to nepotřebují. Naopak se vstupenkou z Trosek lze získat levnější vstup třeba na Hrubý Rohozec.

Trosky postavili ve druhé polovině 14. století pánové z Vartenberka jako strážní hrad na obchodní stezce z Prahy do německé Žitavy.

Archeologické průzkumy však dokazují, že osídlení tu bylo mnohem dříve. Umístění na dvou strmých čedičových skaliscích učinilo z Trosek nedobytný hrad – zuby si na něm vylámali i husiti. Bizarní zřícenina se stala jedním ze symbolů Českého ráje. Při prohlídce může návštěvník vystoupat na věž „Babu" i na vyhlídku pod věží „Panna", které skýtají jedinečný rozhled do krajiny. Posledním vlastníkem byl Albrecht z Valdštejna. V roce 1648 hrad vyhořel. „Ale nebylo to nijak vážné, jak píše Balbín, ještě v roce 1681 tady byl a do kroniky napsal, že by nebylo třeba velké práce a úsilí a že by hrad mohl ještě být obydlen," poznamenal k historii kastelán.

Od té doby hrad postupně chátral a mimo jiné sloužil jako zdroj stavebního materiálu pro lidi z podhradí. „Původně se mu říkalo Troska, pomnožný tvar byl vytvořen v době osvícenství," řekl Martinek. Dodnes podle něj řada místních neříká „jdeme na Trosky", ale „jdeme na Trosku". Nočními prohlídkami Trosek se památkáři snaží vyjít vstříc návštěvníkům a nabídnout jim zajímavý prázdninový zážitek. Čtyřikrát navíc otevřou hrad turistům i v pondělí, kdy bývá běžně zavřeno. Otevřeno bude 15. a 29. července a 12. a 26. srpna. Kastelán ale přiznal, že právě tímhle příliš nadšený není. „Vynutili si to místní hoteliéři, nám to ale návštěvnost nezvýší. V pondělí stejně přijde tak 300 lidí a o to méně jich pak bude v úterý," poznamenal. Běžně se návštěvnost Trosek v sezoně pohybuje kolem 1200 až 1500 lidí denně.