Celá dlouhá léta se chalupář Václav Havel přátelil se svým sousedem Vladimírem Pechanem. "Dodnes vidím, jak se kolem mé chalupy pomalinku šine na procházku. Už na tom byl velice špatně. Zval jsem ho na kafe. On mi jen odvětil, že se staví až půjde zpět. To už nestihl," popisuje poslední setkání s prezidentem Pechan. Nedaleko jeho chalupy se Havlovi udělalo špatně a na Hrádeček si zavolal o pomoc. "Naložili ho do auta a odjeli. To bylo naposledy, co jsem ho viděl," dodává se slzou v očích.

Vladimír Pechan z Vlčic vzpomíná na souseda Václava Havla.Vladimír Pechan z Vlčic vzpomíná na souseda Václava Havla.Zdroj: Deník/Jan Braun

Nejvíce si na Havlovi cenil jeho upřímnosti. "Dokázal se bavit s žebrákem i politikem. A zatímco teď ti nahoře jen kecají a nic nedělají, tak Havel měl svoji vizi a za tou si šel," dodává a ukazuje do kuchyně. "Když tam byl ještě jídelní stůl, tak u něj sedávali Kája Chadimová či Honza Tříska. A taky sem přijela Věra Čáslavská a Marta Kubišová. Pamatuju, jak vyprávěla, že lepí pytlíky," vzpomíná na doby minulé Pechan.

Václav Havel
Václav Havel od A až po Ž

Na co však byl jeho celosvětově známý soused levý, tak to byla manuální práce. "Olga o něm vždy říkala, že kdyby mu dala do ruky sekeru, tak si usekne nohu," pokračuje Pechan a přidává historku o Havlově důvěřivosti. "Jednou ke mně přišel s vítězoslavným pohledem a povídal, jaký skvělý že udělal obchod. Že u něj dělníci dělají topení a on jim slíbil, že to, co ušetří na materiálu, tak jim proplatí. Tak oni to udělali a dostali slušný prachy. No a za pár dní Havel přišel s tím, že mu to nějak špatně hoří. A oni mu tam dali starý kotel. Tak si musel koupit nový," dodává soused. Politiku prý spolu probírali jen okrajově, ale i tak kvůli slavnému disidentovi zažil perné chvíle.

Václav Havel.
Chtělo by to teď víc Václava Havla, říká jeho přítel a disident "Guma"

Život na Hrádečku a jeho okolí nebyl za totality jednoduchý. Setkání se Státní bezpečností nelze z paměti vymazat. "To bylo zlé. V práci mi dělali problémy a vyhrožovali, že moje děti se nedostanou na žádnou kloudnou školu. Václav však vždycky říkal, že jsem jeho duševní opora. Co já zažil strachu," říká muž, který má prý dodnes husí kůži z „placatých čepic“, ale na druhý nádech dodává, že na Václava Havla nemá žádnou špatnou vzpomínku. Nerad se však v dnešní době baví o Hrádečku a Havlově druhé ženě Dagmar. Je jen rád, že se neuskutečnil záměr u chalupy postavit hotelový komplex s muzeem.

Chalupu na Hrádečku a okolní louky zdědila po Václavu Havlovi Dagmar Havlová. "Kauza apartmánů Hrádeček je uměle vytvořená. Vznikla údajným udáním chronického stěžovatele, který měl zálusk na pozemky Václava Havla již dlouhodobě," říká Dagmar Havlová.
Co bude dál s Havlovým Hrádečkem?

Ve Vlčicích na pana prezidenta stále nedají dopustit. "Jo, pana Havla si moc dobře pamatuju. Byl to pořád fešák. Ale nikdy jsem se s ním moc nebavila. Když někam šel, tak za ním šli vždy nějací tajní," říká žena u místního obchodu. I zdejší prodavačka si na Havla často vzpomene. "Byl to uctivý muž. A pořád je tu ve vesnici jeho duch cítit. Jsem hrdá na to, že jsme tu měli takového velikána. A asi by si tu zasloužil i nějakou sochu," říká další žena před krámkem a dodává, že Havel často chodil do zdejších hospod. "A někdy s ním zašel do nedalekého Pekla i Honza Tříska."

Chalupu na Hrádečku a louky naproti nim zdědila po Václavu Havlovi Dagmar Havlová. "Kauza apartmánů Hrádeček je uměle vytvořená. Vznikla údajným udáním chronického stěžovatele, který měl zálusk na pozemky Václava Havla dlouhodobě," říká Dagmar Havlová.
Apartmány na Havlově Hrádečku? Kravina a devastace přírody, zlobí se místní

Stejně jako ve Vlčicích, i v nedalekém Trutnově zbyly po bývalém prezidentovi jen útržky vzpomínek, ale nic hmatatelného. Tou jedinou je snad jen neonové srdce s podpisem Ferdinand Vaněk, které září na zdejším pivovaru, kde Havel před revolucí půl roku válel sudy a jehož prostředí ho inspirovalo při sepsání nejspíš jeho nejznámější hry Audience.

Na Hrádečku u chalupy Václava Havla vzniklo tradiční vzpomínkové místo na listopad 1989.
Přáli bychom si zpátky Václava Havla, říkali lidé 17. listopadu na Hrádečku
Celou neděli desítky lidí zapalovaly svíčky u chalupy Václava Havla na Hrádečku ve Vlčicích.
Svíčky, lahváč, OF, trikolóry. Hrádeček se proměnil v sametové poutní místo