Studentské lávky se v Krkonoších poprvé objevily v roce 2019. Tehdy vytipovala Správa KRNAP lokality, kde dřevěné konstrukce starých lávek dosluhovaly. Z běžné výměny dožilých dřevěných prvků nakonec díky invenci studentů vybočila instalace pěti nápaditých konstrukcí. Soubor lávek a útulen, které se realizovaly o rok později, získal v roce 2022 ocenění Počin veřejného investora v Krkonošské ceně za architekturu.

Projektu, při kterém se nápady dovedou až po realizaci vlastníma rukama, se účastní celkem 47 studentů Ústavu navrhování II Fakulty architektury ČVUT v Praze. „Správa Krkonošského národního parku pečuje nejen o unikátní horské ekosystémy, ale také dlouhodobě dbá o kvalitní architekturu na svém území. Jsem proto velmi rád, že spolupráce s Krkonošským národním parkem pokračuje a naše studentky a studenti mohli své návrhy převést z papíru do reálné stavby. Lávky navrhovali tak, aby byly krásné, zapadaly do unikátního přírodního prostředí, byly snadno demontovatelné, nevyžadovaly složitou údržbu a odolaly extrémnímu klimatu,“ uvedl Dalibor Hlaváček, děkan Fakulty architektury ČVUT v Praze.

Lávky jsou navrženy pro bezpečný provoz a jejich materiálové řešení vyhovuje náročným klimatickým podmínkám. Většinu lávek lze dopravit na místo bez použití běžné těžké techniky. „Po pětici prvních lávek, následně po útulnách, je letošní šestice lávek dalším potvrzením dobré spolupráce Fakulty architektury ČVUT a Správy Krkonošského národního parku. Těší nás, že můžeme přispět ke vzdělávacímu konceptu design-build a zároveň tím řešit i aktuální potřebu obnovy turistické infrastruktury,“ řekl ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch.

Invenci finálních řešení napovídají jména, která svým lávkám studenti dali:

- 210 bpm jako vzpomínka na vysokou tepovou frekvenci, kterou na zavaleném lavinovém svahu cestou směrem z Obřího dolu na Sněžku zažíval tým ateliéru Seho–Poláček.

- Hranolky, tak pojmenovali svoji lávku přes říčku Pudlavu studenti a studentky ateliéru Hlaváček-Čeněk-Minarovič. Bude umístěna na modré turistické trase vedoucí ze Špindlerova Mlýna na Labskou boudu.

- Kokrháč, podle historického názvu blízké hory Kotel. Na lávce přes Boudecký potok na Krakonošově cestě propojující Horní Mísečky a Dvoračky pracoval tým ateliéru Kordovský-Vrbata.

- Klínovvka. To bude lávka přes koryto Klínového potoka, jejíž dvě v, která do názvu zašifroval tým ateliéru Valouch-Stibral, odkazují na hlavní nosný prvek lávky Vierendeelův nosník.

- Fošínka. Ze dřeva nebo z oceli? Tým Svatopetrské lávky ateliéru Mádr dlouho prověřoval materiálové koncepty. Zvítězilo exotické dřevo azobé lávky Fošínka, které mnohonásobně prodlouží životnost mostovky.

- Nelávka. Druhý ateliérový tým navrhl lávku přes Friesovu strouhu, u soutoku s Klínovým potokem nedaleko vodopádu, tak skromnou, že téměř nebude vidět, prostě Nelávku.