Tato a podobná slova si již zítra budou do přáníček v kyticích a krabiček se šperky vkládat všichni zamilovaní. Nastal totiž jejich čas, je tu Valentýn.

Sobotě dá nádech růžový obláček

Radost však nebudou mít jen milenci, ale i prodejci různých valentýnských pozorností. V Trutnově se například v jednom obchodě s víny nabízí desetiprocentní sleva za jejich růžovou variantu.

Něžná barva vládne i dortům a dortíkům ve tvaru srdcí. Výloha cukrárny Inka na trutnovském Krakonošově náměstí je jimi doslova vypolstrovaná. Velké, malé, některé zdobené slůvky Miluji Tě, jiné polité čokoládou. „Jdou na dračku. Každých rok jich prodáváme opravdu mraky a teď se vyrábějí denně," sdělily prodavačky v cukrárně.

Květinářství Van Gogh v centru města se na Valentýna každoročně připravuje hlavně zajištěním většího počtu červených růží. „Pokud si lidé pro kytičku k Valentýnu přijdou, většinou nezvolí nějaký velký puget, ale třeba jednu ozdobenou růži. Nebo třeba tulipán. Ale že by byl nějaký obzvlášť velký zájem, to se nedá říct. Spíš nás překvapuje, jak v posledních letech stoupá zájem o květiny k MDŽ. Oslava tohoto svátku se vrací," přiblížila trutnovská květinářka.

Přestože by se teoreticky nabízelo, že si 14. únor zvolí páry pro svou svatbu, horský region zůstane na toto veselí tentokrát chudý. A to i přesto, že jde o sobotu.

Ve větších městech se plánují pouze dvě svatby. Čtrnáctý únor budou mít v kalendáři jako výročí sňatku od této soboty zapsaný novomanželé ze Dvora Králové nad Labem. „V sobotu máme naplánovaný pouze jeden svatební obřad," informovala Krkonošský deník královédvorská matrikářka Radka Pryšingerová. Svátek zamilovaných budou mít ve svých diářích poznamenaný také snoubenci z Vrchlabí. „Valentýn moc netáhne. Máme před sebou pouze jeden obřad. Lidé se spíše zajímají o letní termíny," uvedla vrchlabská matrikářka Ivana Mašková.

Místa, kde si v dalších městech regionu říkají novomanželé „ano", zůstanou o svátku zamilovaných prostě ladem.

Pro svatební pochod volí víc léto

„Žádný sňatek se na Valentýna nekoná. Obecně zůstávají zimní měsíce spíše plonkové a obřady se odehrávají jen sporadicky," informovali nás na trutnovské matrice.

Ta se spíše chystá na jaro a léto, kdy počet svateb rychle stoupá. O oddává se na různých místech. „Mezi zajímavými obřady, které nás čekají, je například pevnost Stachelberg. Měli jsme od jedněch svatebčanů i požadavek na oddávání v balonu, ale to si nakonec snoubenci rozmysleli," dodala trutnovská matrikářka.

Bez svatebních obřadů zůstávají 14. února také v Turnově, Žacléři, Jilemnici či Semilech. „Myslím, že Valentýna v Česku nikdo moc neprožívá. Jedině snad mladí lidé a ti se většinou zase brát ještě nechtějí. Máme zkušenost se zájmem spíše o nějaká zajímavá data, která se dobře zapamatují," komentovala blížící se svátek zamilovaných vedoucí semilského správního odboru Ludmila Schovánková.

Svatební pochod Felixe Mendelssohna Bartholdyho nezazní ani v Hostinném. „Na toto datum nemáme nahlášenou žádnou svatbu. Lidi se spíše zajímají o jiná data," uvedla zdejší matrikářka Alena Nováková.

Historie svátku

Svátek zamilovaných je pravděpodobně odvozen od svátku Lupercalia slaveném ve starověkém Římě. V předvečer tohoto dne byly do „urny lásky" vloženy lístečky se jmény dívek. Každý mladý muž potom tahal lísteček a dívka, jejíž jméno si vytáhl, se měla stát jeho „miláčkem" v následujícím roce.

Legenda také říká, že tento den začal být známý jako Den svatého Valentýna až díky knězi Valentýnovi. Claudius II., vládce Říma, zakazoval svým vojákům, aby se ženili nebo jen zasnubovali. Bál se, že by chtěli zůstat doma u svých rodin a nešli do boje. Valentýn vzdoroval vládci a tajně oddával mladé páry. Byl zatčen a později popraven 14. února. Svátek Luprecalia splynul s oslavami mučednictví Svatého Valentýna a vznikl romantický svátek, který je nyní 14. února slaven.